Reklama
Reklama

Kierowcy pamiętają o powstaniu

Automobilklub Wielkopolski zachęca mieszkańców regionu, aby w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego zamontowali w samochodach chorągiewkę Polski.

- Lada moment, jak co roku, obchodzić będziemy kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które zakończyło się spektakularnym zwycięstwem. Żeby dać świadectwo pamięci o tym niezwykłym wydarzeniu każdy z nas, mieszkańców tego regionu, może włączyć się w rocznicowe obchody w bardzo prosty, ale i nietypowy sposób. Wystarczy 27 grudnia, a więc w 94 rocznicę Powstania, zamontować w naszych samochodach polską chorągiewkę, tak jak robiliśmy to przy okazji Euro 2012. Pokażmy, że Wielkopolanie szacunek do tradycji i dumę z tego, co im się udawało i udaje, potrafią manifestować radośnie i z fantazją - czytamy w apelu Automobilklubu Wielkopolski.

Ponadto kierowcy związani z Automobilklubem Wielkopolski oraz działacze wyjdą na ulice Poznania i będą rozdawać kierowcom biało-czerwone wstążki do zamocowania na antenie.

Powstanie Wielkopolskie to szczególne wydarzenie zapisujące się w kartach historii Polski. Często jest także określane mianem jedynego udanego zrywu niepodległościowego Polaków. To właśnie 27 grudnia 1918 roku wybuchło jedno z największych powstań antyniemieckich. Wydarzenia te skupione były wokół przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Za pośrednictwem uroczystego powitania Mistrza na Dworcu Cesarskim, 26 grudnia odbywały się w Poznaniu liczne demonstracje, które tak naprawdę były demonstracjami ukazującymi siłę Polaków i gotowość do walki. Patriotyczne przemówienie wygłoszone przed Paderewskiego z balkonu Hotelu Bazar do zgromadzonych na Placu Wolności, który wtedy nazywał się Wilhelmplatz, zapoczątkowały niepodległościowy zryw.

Do dziś nie ustalono, kto pierwszy zaczął strzelać. Pewne natomiast jest, że pierwszym poległym z walce, był Franciszek Ratajczak. W pierwszych dniach walk powstańcy zdobyli: Pocztę, Dworzec Główny, Cytadelę, Arsenał Artyleryjski, koszary na Jeżycach, przy ul. Solnej i fort Grolmana. Po dziewięciu dniach - 6 stycznia - Poznań był już wolny. Za patriotycznym przykładem poszły także inne miasta Wielkopolski, gdzie również wybuchły niepodległościowe zamieszki. Zakończenie walk uwieńczone zostało sukcesem 16 lutego 1919 roku, kiedy przedłużono rozejm w Trewirze, natomiast cel powstania został osiągnięty 28 czerwca, kiedy Wielkopolska została formalnie włączona w granice Polski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro