Reklama
Reklama

Poznańskie obiekty na znaczkach turystycznych

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników turystyki. W tym tygodniu w Poznaniu pojawiły się nowe znaczki turystyczne - przedstawiają m.in. Muzeum Narodowe oraz Muzeum Historii Miasta Poznania. Z jednej strony to pamiątka, a z drugiej strony zachęta do zwiedzania ciekawych miejsc.

Do poniedziałku w Wielkopolsce funkcjonowały jedynie cztery znaczki turystyczne. Obecnie jest ich już jedenaście. - To drewniane krążki z wypaloną grafiką przedstawiającą wyróżniony znaczkiem obiekt, czy atrakcję turystyczną - mówi Zbigniew Romankiewicz ze Znaczków Turystycznych. - Jest to przedmiot typowo kolekcjonerski, który z jednej strony promuje miejsca atrakcyjne turystycznie, a z drugiej strony jest pamiątką dla turysty, który to miejsce odwiedził - wyjaśnia.

Obecnie w całej Polsce istnieje blisko 200 znaczków turystycznych. 11 z nich oznacza miejsca w Wielkopolsce. Swoje znaczki posiadają m.in. Zamek w Rydzynie, czy Wielkopolski Park Narodowy. - W poniedziałek dołączyły do nich kolejne atrakcje, również z Poznania. To m.in. Muzeum Historii Miasta Poznania, Muzeum Narodowe, Muzeum Instrumentów Muzycznych, czy Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - wymienia.

- Cieszę się, że Muzeum Narodowe zdecydowało się na wprowadzenie znaczków. Na pewno zachęci to poznaniaków i kolekcjonerów do odwiedzania tych miejsc - zapewnia. Znaczki nie są bezpłatne. Ich koszt to około 7 złotych. Można je nabyć przeważnie w kasach biletowych. - Bardzo staram się, by znaczki kosztowały wszędzie tyle samo, ale nie ukrywam, że jest to bardzo trudne zadanie. Niestety, ale część osób liczy, że na nich zarobi, a tu nie o pieniądze chodzi. To przede wszystkim doskonała zabawa. Lepiej jest wydać kilka złotych na znaczki, które możemy kolekcjonować, niż na nikomu niepotrzebną inną pamiątkę.

Romankiewicz podkreśla, że choć zajmuje się znaczkami turystycznymi, nie jest to jego źródło dochodu. - Znaczki turystyczne przywędrowały do Polski z Czech. Jestem tłumaczem języka czeskiego i tak się zdarzyło, że zacząłem się zajmować znaczkami. To dla mnie pasja i zabawa. Najbardziej niezwykłe jest to, że sami kolekcjonerzy są tak zaangażowani w znaczki, że to w dużej mierze dzięki nim cały system się rozrasta - kończy.

Idea znaczka turystycznego narodziła się w Czechach w 1997 roku. Obecnie w Europie, USA i Rosji jest ponad 3,5 tysiąca miejsc oznaczonych w ten sposób. W każdym z tych miejsc znaczki można kupić (znaczki przedstawiające dany obiekt można kupić tylko w tym obiekcie). Najwierniejsi kolekcjonerzy mają w swoich zasobach setki znaczków z różnych miejsc. Więcej informacji na temat znaczków turystycznych znajdziesz tutaj.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro