Wspólny bilet na pociąg i komunikację miejską: "Bus-Tramwaj-Kolej"
Na początku listopada informowaliśmy, że 9 grudnia zacznie funkcjonować nowy bilet na komunikację miejską w Poznaniu oraz pociągi dowożące pasażerów do naszego miasta. Znane są już ceny biletów, a także strefy w jakich będą obowiązywać.
Od miesięcy informujemy o projekcie wprowadzenia nowego biletu na komunikację miejską w Poznaniu i pociągi Przewozów Regionalnych oraz Kolei Wielkopolskich. Od pewnego czasu termin uruchomienia biletu jest opóźniany. Mieliśmy go kupić już 1 lipca, później 1 sierpnia i 1 września. Następnie dowiedzieliśmy się, że jednak strony nie doszły do porozumienia w kwestii cen biletów i Przewozy Regionalne przygotowywały kolejną propozycję zniżek.
Ostatecznie pojawiła się informacja o nowym terminie wprowadzenia biletu. Ma zacząć funkcjonować 9 grudnia. Właśnie zaprezentowano szczegóły nowej oferty. Wspólny bilet zyskał nazwę - to "Bus-Tramwaj-Kolej". Obecnie to bilet miesięczny, który obowiązuje na obszarze o promieniu do 30 km od Poznania.
Bilet będzie można kupić w trzech strefach:
Przewozy Regionalne i Koleje Wielkopolskie
Strefa A - Wszystkie stacje i przystanki na obszarze miasta Poznania oraz Kiekrz
Strefa B - Złotniki, Ligowiec, Swarzędz, Gądki, Wiry, Luboń k. Poznania, Czerwonak, Czerwonak Osiedle
Strefa C - Golęczewo, Chludowo, Wargowo, Oborniki Wlkp. Miasto, Oborniki Wlkp.,
Owińska, Bolechowo, Zielone Wzgórza, Murowana Goślina, Łopuchowo,
Kobylnica, Biskupice Wlkp., Promno, Pobiedziska Letnisko, Pobiedziska,
Paczkowo, Kostrzyn Wlkp., Gułtowy,
Kórnik, Pierzchno, Środa Wlkp.,
Puszczykowo, Puszczykówko, Mosina, Drużyna Poznańska, Iłowiec,
Szreniawa, Trzebaw, Rosnówko, Stęszew, Strykowo Poznańskie,
Palędzie, Dopiewo, Otusz, Buk,
Rokietnica, Pamiątkowo
ZTM Poznań (wyłącznie linie komunikacyjne organizowane przez poznański ZTM)
Strefa A - miasto Poznań
Strefa B - Babki, Bogucin, Borowiec, Czapury, Daszewice, Janikowo, Jaryszki, Kamionki, Komorniki, Koziegłowy, Luboń, Skórzewo, Swarzędz, Wiórek, Wiry, Zalasewo, Żerniki
Strefa C - Borkowice, Dąbrowa, Dąbrówka, Dopiewiec, Dopiewo, Drużyna, Dymaczewo Nowe, Dymaczewo Stare, Krosinko, Krosno, Lisówki, Ludwikowo, Łęczyca, Mosina, Palędzie, Puszczykowo, Zakrzewo
Ceny biletów
Bilet normalny na strefę A (pociągi) oraz A (komunikacja miejska) kosztować będzie 109 złotych. Ulgowy to koszt około 55 złotych. Za bilet normalny na strefę B (pociąg) oraz A (komunikacja miejska) zapłacimy 169 złotych. Ulgowy będzie kosztować około 86 złotych. Dodatkowo osoby dojeżdżające pociągiem ze strefy B do Poznania mają możliwość wykupienia biletów ZTM na strefę A+B (komunikacja miejska). Koszty biletu wzrastają wówczas o około 17 złotych.
Bilet normalny na strefę C (pociągi) oraz A (komunikacja miejska) kosztować będą 219 złotych. Ulgowy to koszt około 110 złotych. Tutaj istnieje możliwość wykupienia dodatkowo biletu na strefy A+B+C (komunikacja miejska). Wtedy za bilet normalny zapłacimy 274 złote, a za ulgowy około 135 złotych.
Gdzie kupić bilet?
Bilety można będzie nabyć wyłącznie w kasach kolejowych Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Są to bilety papierowe, które będą honorowane również w pojazdach komunikacji miejskiej zarządzanych przez poznański ZTM.
Kto może na tym skorzystać?
Osoba pracująca np. w fabryce Volkswagena w Antoninku, a mieszkająca na drugim końcu Poznania może zapłacić 10 złotych więcej niż za normalny bilet sieciowy ZTM na strefę A, ale dzięki temu zyskuje możliwość przejazdu nie tylko komunikacją miejską, ale również wszystkimi pociągami regionalnymi na terenie Poznania.
Innym przykładem jest mieszkaniec Pobiedzisk pracujący w Poznaniu. Dojeżdża pociągiem do Poznania, a następnie przesiada się do pojazdów komunikacji miejskiej. Dla niego najlepszą opcją będzie Bus-Tramwaj-Kolej na strefę C (kolej) oraz strefę A (komunikacja miejska).
Każdego dnia do Poznania z obszaru obowiązywania biletów zintegrowanych dojeżdża około 16 tysięcy osób. 9 tysięcy osób robi to regularnie. Aż 90% z nich przesiada się w Poznaniu do pojazdów komunikacji miejskiej.