Reklama
Reklama

Enigma na pochodzie świętomarcińskim

Podczas przemarszu korowodu w czasie imienin ulicy Święty Marcin największym zainteresowaniem cieszyła się duża maszyna szyfrująca Enigma przygotowana przez harcerzy.

Historia ulicy Święty Marcin związana jest również z losami niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, która została złamana w murach Zamku Cesarskiego przez poznańskich matematyków wśród, których byli Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Aktualnie przed głównym wejściem do CK Zamek przy skrzyżowaniu ulicy Święty Marcin i Kościuszki znajduje się pomnik w formie metalowego, trójkątnego obelisku, który upamiętnia dzieło trzech polskich kryptologów.

Podczas korowodu w czasie imienin ulicy Święty Marcin pojawiła się "żywa Enigma", która powstała z połączenia dużych drewnianych płyt na kółkach, a w środku 27 harcerzy z wyciętymi z wiader spodami na głowie przypominającymi guziki. Natomiast obudowa powstała z czarnego materiału. Głównym inicjatorem powstania Enigmy na paradę był dziennikarza Radia Merkury Szymon Mazur.

Przypomnijmy, że pierwszy raz niemieckie szyfry wojskowe, kodowane słynną maszyną Enigma, zostały złamane w Polsce. Jeszcze w latach dwudziestych minionego wieku na Uniwersytecie Poznańskim profesor Zdzisław Krygowski we współpracy ze Sztabem Głównym Wojska Polskiego przygotował i przeprowadził kurs kryptologii. Wzięli w nim udział najzdolniejsi matematycy rekrutujący się z poznańskiej uczelni. Byli wśród nich Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy weszli w skład stworzonej w 1930 roku poznańskiej fili Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dzięki tej instytucji alianci mogli podczas wojny udoskonalać metody łamania szyfrów, a w konsekwencji rozpracowywać tajne plany wroga. Zdaniem historyków złamanie niemieckich szyfrów i przekazanie aliantom kompletnej wiedzy na temat technik dekryptażu było największym wkładem Polski w zwycięstwo aliantów nad nazistowskimi Niemcami podczas II Wojny Światowej.

Zobacz film "Enigma" - odcinek serii "Tajemnice Poznania" autorstwa Błażeja Wandtke (wystarczy kliknąć).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro