Od grudnia wspólny bilet na pociąg i komunikację miejską
To już pewne - 9 grudnia zacznie funkcjonować wspólny bilet na komunikację miejską w Poznaniu oraz pociągi dowożące pasażerów do naszego miasta. Przewozy Regionalne oraz ZTM doszli do porozumienia w kwestii cen biletów i tym samym pasażerowie będą mogli podróżować taniej.
Od miesięcy informujemy o projekcie wprowadzenia nowego biletu na komunikację miejską w Poznaniu i pociągi Przewozów Regionalnych oraz Kolei Wielkopolskich. Od pewnego czasu termin uruchomienia biletu jest opóźniany. Mieliśmy go kupić już 1 lipca, później 1 sierpnia, a następnie 1 września. Później dowiedzieliśmy się, że jednak strony nie doszły do porozumienia w kwestii cen biletów i Przewozy Regionalne przygotowywały kolejną propozycję zniżek.
Ostatecznie pojawiła się informacja o nowym terminie wprowadzenia biletu. Ma zacząć funkcjonować 9 grudnia. - To już pewne. Termin został zaakceptowany przez ZTM, Przewozy Regionalne oraz Koleje Wielkopolskie, a więc przez wszystkie strony - tłumaczy Wojciech Miechowicz z Zarządu Transportu Miejskiego.
Sama koncepcja nieco się zmieniła w stosunku do pierwotnych planów. Początkowo zakładano, że na bilecie dojedziemy do miejscowości położonych w promieniu mniej więcej 50 km od Poznania. Teraz jest to około 30 kilometrów. - Granice wyznaczają przede wszystkim miejscowości położone w najbardziej oddalonych od Poznania punktach naszego powiatu, ale bilet będzie też obowiązywał podróżnych z Obornik Wlkp. i Środy Wlkp. - wyjaśnia.
Bilet będzie dostępny w trzech strefach. Strefa A to sam obszar Poznania. - To propozycja dla osób, które dojeżdżają do centrum pociągiem np. z Dębca lub Górczyna, a następnie przesiadają się do komunikacji miejskiej. Za wspólny bilet na pociąg i pojazdy ZTM zapłacimy 109 złotych.
Kolejna strefa - B - obejmuje zasięgiem tereny do Lubonia, Swarzędza, czy Czerwonaka. - Koszt takiego biletu to 169 złotych. W przypadku Lubonia istnieje możliwość wykupienia rozszerzonej oferty, dzięki której będziemy mogli podróżować nie tylko pociągami na trasie Poznań - Luboń i pojazdami komunikacji miejskiej w Poznaniu, ale też autobusami ZTM na trasie Poznań - Luboń. Opcja rozszerzona to już koszt 186 złotych, ale i tak jest to około 30% zniżki w stosunku do cen osobnych biletów.
Granice ostatniej ze stref - C - wyznaczają m.in. miejscowości Iłowiec, Pobiedziska, Środa Wlkp., Oborniki Wlkp. i Łopuchowo. Tutaj za wspólny bilet zapłacimy 219 złotych miesięcznie. - I w tym przypadku istnieje możliwość wykupienia opcji rozszerzonej. Oferta jest skierowana do osób dojeżdżających z Mosiny oraz Dopiewa. Za 274 zł miesięcznie będą mogli poza pociągiem i komunikacją miejską w Poznaniu korzystać również z autobusów ZTM na trasie pomiędzy Mosiną lub Dopiewem i Poznaniem.
ZTM zapowiada, że już myśli o ewentualnym rozszerzeniu zasięgu obowiązywania biletu, a także samej oferty biletów. - Myślimy nad wprowadzeniem biletu dobowego, dzięki któremu będzie można dojechać pociągiem do Poznania, jeździć po mieście komunikacją miejską, a następnie wrócić pociągiem do domu. Najpierw jednak chcemy się przekonać, czy nowe bilety będą się cieszyły popularnością - podkreśla Miechowicz.
Bilety będzie można kupić w kasach Przewozów Regionalnych. - Będzie to bilet papierowy, który my po prostu będziemy honorować w pojazdach poznańskiej komunikacji miejskiej - zauważa. Co, jeśli w styczniu bilety na komunikację miejską w Poznaniu zdrożeją? - Nie wpłynie to na ceny wspólnego biletu. Będzie on po prostu jeszcze bardziej korzystny cenowo - kończy.
Każdego dnia do Poznania z obszaru obowiązywania biletów zintegrowanych dojeżdża około 16 tysięcy osób. 9 tysięcy osób robi to regularnie. Aż 90% z nich przesiada się w Poznaniu do pojazdów komunikacji miejskiej.