Reklama

Wspólny bilet na pociąg i komunikację miejską w sierpniu?

fot. Policja
fot. Policja

Dojeżdżasz do Poznania pociągami Przewozów Regionalnych lub Kolei Wielkopolskich, a następnie przesiadasz się do komunikacji miejskiej? Prawdopodobnie w sierpniu będziesz mógł podróżować pojazdami na jednym, wspólnym bilecie. Tańszym, niż dwa oddzielne.

O pracach Zarządu Transportu Miejskiego nad biletem zintegrowanym, który ma umożliwić pasażerom poruszanie się po Poznaniu komunikacją miejską, a także podróż pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich informujemy od kilku miesięcy. Początkowo zakładano, że bilet uda się wprowadzić do sprzedaży od 1 lipca. Prace jednak się przedłużyły i miały potrwać do 1 sierpnia.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- Bilet zintegrowany prawdopodobnie zostanie udostępniony pod koniec sierpnia - mówi Wojciech Miechowicz z Zarządu Transportu Miejskiego. - W kwestii cen biletów i zniżek ZTM, Przewozy Regionalne oraz Koleje Wielkopolskie doszły już do porozumienia. Pozostaje tylko kwestia wprowadzenia zmian w oprogramowaniu Przewozów Regionalnych. Obecnie jest okres urlopowy i dlatego uruchomienie nowej usługi trwa trochę dłużej - dodaje.

Najwięcej na bilecie zintegrowanym zaoszczędzą osoby z Poznania. - Jeśli ktoś pracuje w Antoninku, a mieszka po drugiej stronie Poznania będzie mógł dopłacić do sieciówki ZTM 16 złotych i tym samym zyska możliwość dojeżdżania pociągiem do pracy np. z dworca Poznań Główny. Pociąg dojedzie do Antoninka w około 10 minut, a pojazdom komunikacji miejskiej zajmie to więcej czasu - tłumaczy Miechowicz. - Najlepsze oferty będą również dostępne dla osób dojeżdżających z Kiekrza lub z Dębca do miasta.

Ale bilety zintegrowane będą również dostępne dla osób dojeżdżających spoza Poznania. Ich zasięgiem objęto teren o promieniu około 50 km od Poznania - najdalej położone stacje to Jarocin, Kościan, Września, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno, Wronki, Nowy Tomyśl i Grodzisk Wielkopolski. Im bliżej Poznania, tym bilet ma być tańszy.

Na bilet zintegrowany obowiązywać też będą zniżki. - Przede wszystkim te najpopularniejsze, czyli dla uczniów i studentów. Uczniowie będą mieć 49% zniżki, a studenci 51%.

Miechowicz zapowiada, że przed wprowadzeniem biletu, na pewno dowiedzą się o tym pasażerowie. - Planujemy sporą kampanię reklamową. Gdy tylko będziemy znali termin wprowadzenia biletu, na pewno z nią ruszymy.

Twórcy biletu przygotowują się także do spotkania z miejskimi radnymi. W czerwcu koncepcję biletu zaprezentowano na Komisji Gospodarki Komunalnej. Nie spodobała się. Radni zwracali uwagę, że obniżenie cen biletów może się przyczynić do zmniejszenia dochodów ZTM. Twierdzili także, że nie tylko Poznań powinien ponosić koszty nowego biletu, ale również okoliczne gminy. - Jesteśmy przygotowani do rozmowy z radnymi. Przygotowaliśmy już kontrargumenty - kończy.

Każdego dnia do Poznania z obszaru obowiązywania biletów zintegrowanych dojeżdża około 16 tysięcy osób. 9 tysięcy osób robi to regularnie. Aż 90% z nich przesiada się w Poznaniu do pojazdów komunikacji miejskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro