Reklama
Reklama

Miłośnicy fortyfikacji chcą uporządkować forty i to kilka razy taniej niż ZKZL

fot. All For Planet
fot. All For Planet

Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji "Kernwerk" po naszej publikacji o niszczejącym forcie Va zwróciło się do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych z wnioskiem o przekazanie pod opiekę ruin fortu.

Od kilku miesięcy nasza redakcja informuje o pogarszającym się stanie poznańskich fortów i miłośnikach fortyfikacji, którzy starają się zmienić zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w. w atrakcję turystyczną. Ostatnio pisaliśmy o Forcie IIa.

Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji "Kernwerk", które w ostatnich 5 latach zajmowało się Fortem Va i uruchomiło stałą trasę turystycznej chce uzyskać tytuł prawny umożliwiający prowadzenie kolejnych prac na terenie obiektów. - Wszystkich 29 schronów międzypola wchodzących w skład własności ZKZL oraz ruin Fortu IVa - informuje członek stowarzyszenia Krzysztof Kłoskowski.

- Miasto obecnie nie ma żadnych korzyści z tych obiektów, a one tylko niszczeją, zaś zgodnie z naszą propozycją - możliwe byłoby ich zagospodarowanie na stały szlak turystyczny biegnący wzdłuż Twierdzy Poznań - dodaje Kłosowski. Pismo w tej sprawie zostało wysłane do ZKZL na początku maja 2012 roku, ale stowarzyszenie nadal nie otrzymało oficjalnej odpowiedzi.

- Łącznie przepracowaliśmy ponad 100 tys. roboczogodzin wykonując pracę o wartości ponad 1 miliona złotych. Dotychczas Fort Va zwiedziło prawie 800 osób i wciąż zgłaszają się do nas kolejne grupy - przypomina Kłosowski.

ZKZL szczegółowe informacje dotyczące wniosku stowarzyszenia przedstawi w czwartek. - Chwilo trudno jest mi wyjaśnić dlaczego stowarzyszenie tak długo oczekuje na odpowiedź. Jesteśmy otwarci na współpracę i zapewne dojdzie do spotkania pomiędzy ZKZL a przedstawicielami stowarzyszenia - mówi Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL.

Przeczytaj cały list do naszej redakcji od Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji:

Reprezentuję stowarzyszenie prowadzące prace na terenie Fortu Va na Piątkowie. Kontynuując nasz wysiłek od 2007r. udało się w tym roku otworzyć stałą trasę turystyczną na terenie w/w obiektu. Łącznie przepracowaliśmy ponad 100 tys roboczogodzin wykonując pracę ponad 1 miliona złotych. Dotychczas Fort Va zwiedziło prawie 800 osób i wciąz zgłaszają się do nas kolejne grupy.

Jednak nie o Va powinienem wspominać. Czytając Państwa artykuł sprzed kilku dni odnosnie zalegających na terenie Fortu IIa na osiedlu Czecha śmieci i zalanej fosy, z niejakim zdziwieniem przeczytałem komentarz ze strony ZKZL. Faktycznie - prace dotychczas przeprowadzone przez nich na ternie obiektu były konieczne.... jednakże były przeprowadzone w złej kolejnosci, bez uwzględnienia specyfiki obiektu i ścisłej współpracy z radą osiedla, czy np środowiskiem fortecznym, które orientowałoby się w jaki sposób efektywniej móc oczyścić fort.

Dlatego też - za Państwa pośrednicwem - pragnąłbym złożyć propozycję Zarzadowi Komunalnym Zasobów Lokalowych. Kosztorys przeprowadzenia w/w operacji porządkowej na terenie fortu - w imieniu naszego stowarzyszenia jesteśmy w stanie zapewnić iż realne koszta są kilkukrotnie NIŻSZE. Bazując na naszym doświadczeniu (Fort Va to obiekt dokladnie tego samego typu co Fort IIa), jesteśmy nie tylko w stanie zagwarantować niższe koszta w/w przedsięwzięcia, ale też i jego większej skutecznosci, gdzie nie będzie później koniecznosci ponawiania powyższych prac co kilka miesięcy.

Za Państwa pośrednictwem, pragnęlibysmy zaproponować Panu Dyrektorowi Puckowi spotkanie, aby móc ustalić kwestię ewentualnej współpracy przy prowadzeniu prac na terenie Fortu IIa, a także, spotkanie celem wyjaśnienia stanowiska ZKZLu odnosnie naszej wczesniejszej, jeszcze z początku maja, propozycji, dotyczącej przejęcia i zagospodarowania ruin Fortu IVa oraz 29 opuszcoznych schronów międzypola, obecnie dewastowanych i niszczonych przez zarówno wandali jak i czynniki naturalne (drzewa, krzewy, zapchana wentylacja i odwodnienie). Miasto obecnie nie ma żadnych korzyści z tych obiektów, a one tylko niszczeją, zaś zgodnie z naszą propozycją - możliwe byłoby ich zagospodarowanie na stały szlak turystyczny biegnący wzdłuż Twierdzy Poznań.

Pismo zostało wysłane na początku maja, a więc minęły już prawie dwa miesiace, a niestety z każdym kolejnym dniem - stan tych obiektów ulega systematycznemu pogorszeniu. Dlatego też prosimy o Państwa wstawiennictwo, aby możliwe było przyśpieszenie procedur - z tym tempem niedługo z tych wpisanych do rejestru zabytków obiektów nic nie pozostanie...

Wierzymy w dobre intencje zarówno ZKZLu jak i Dyrektora Pucka i liczymy na możliwośc szybkiego spotkania się i porozmawianiu o powyższych problemach i wspólnym ich rozwiązaniu z korzyścią dla miasta i mieszkańców.

Powyższe propozycje pokazują, iż mimo pierwszych sukcesów na terenie Fortu Va, nasze Stowarzyszenie i jego członkowie, nie zamierzają zatrzymać się jedynie na tym obiekcie i chcemy prowadzić dalszą renowację i prace na terenie kolejnych obiektów, wiedząc, iż zagospodarowane, staną się kolejną atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i odwiedzających Poznań turystów.

Łącząc wyrazy szacunku
Krzysztof Kłoskowski
SMF Kernwerk

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro