Reklama
Reklama

Czołg T-34 zdobył Festung Posen

fot. Łukasz Stefanowski
fot. Łukasz Stefanowski

Kilkuset poznaniaków oglądało inscenizację zdobywania Cytadeli zimą 1945 roku, w której uczestniczyła ponad setka rekonstruktorów, czołg T-34/85 i pojazdy mechaniczne.

Już od rana poznaniacy spacerujący po Cytadeli mogli spotkać grupy rekonstruktorów z różnych stron Polski, którzy byli ubrani w mundury żołnierzy walczących o Poznań w styczniu i lutym 1945 roku. Oprócz żołnierzy armii niemieckiej przygotowujących się do obrony i szturmujących z Armii Czerwonej można było zobaczyć oddziały Wojska Polskiego oraz cywilnych uczestników walk. W samo południe rekonstruktorzy złożyli hołd poległym w walkach o Poznań przy Pomniku Bohaterów.

Następnie rozpoczęła się inscenizacja ostatnich godziny bitwy o Poznań na polanie przy Muzeum Uzbrojenia. - Największych atrakcją był udział w bitwie czołgu T-34/85, który wjechał na Cytadelę po raz pierwszy od 1945 roku. Było to możliwe dzięki wsparciu Komendanta CSWL płk. dypl. Zbigniewa Grzesiczaka i kustosza Muzeum Broni Pancernej CSWL mjr. Tomasza Ogrodniczuka - mówi Przemysław Maćkowiak, Prezes Zarządu Twierdza i Dawny Garnizon Poznań. Bitwę wygrali żołnierze Armii Czerwonej i Cytadelowcy, a rekonstruktorzy zostali nagrodzeni oklaskami przez publiczność.



Po inscenizacji odbyły się spacery historyczne wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień dawnego Fortu Winiary. Ponadto poznaniacy mogli zobaczyć wnętrz schronu piechoty (tzw. sanitarnego) i podstawę działa. Natomiast rekonstruktorzy opowiadali o historii swoich jednostek, zastosowaniu uzbrojenia i losach pojazdów mechanicznych na frontach II wojny światowej.

Przypomnijmy, że Cytadela była ostatnim punktem oporu armii niemieckiej w Poznaniu podczas II wojny światowej. Została zdobyta 23 lutego 1945 roku. W sumie w walkach o Poznań po stronie szturmujących zginęło ok. 10 tys. czerwonoarmistów i 700 Polaków. Niemcy straciły ok. 6 tys. żołnierzy, a dodatkowo zginęło 100 wspierających ich Węgrów. Rosjanie wzięli do niewoli ok. 23 tys. żołnierzy.

Organizatorem wydarzenia była: Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Salamandra" i Stowarzyszenie "Twierdza i Dawny Garnizon Poznań", które wspierało Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował epoznan.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro