Od 8 do 11 gimnazjów do likwidacji
Prezydent Ryszard Grobelny na specjalnym posiedzeniu Komisji Oświaty Rady Miasta przedstawił projekt likwidacji gimnazjów. W zależności od wariantu, ma ich być od 8 do 11. Zobacz, które szkoły mogą zniknąć z mapy Poznania.
Placówki, które mogą zostać zlikwidowane, to gimnazja nr 6 na os. Przyjaźni, nr 7 na os. Zwycięstwa, nr 8 na os. Wichrowe Wzgórza, nr 10 na os. Łokietka, nr 25 na os. Tysiąclecia, nr 32 przy ul. Starołęckiej, 54 przy ul. Newtona, oraz nr 62 przy ul. Janickiego. Lista nie jest ostateczna.
Prezydent Grobelny tłumaczył we wtorek radnym i przybyłym na salę sesyjną rodzicom, że kryteriami wyboru tych szkół były wyniki nauczania uczniów, poprawa, lub pogorszenie wyników względem poprzedniej szkoły, wykorzystanie obiektu, lokalność gimnazjum, współpraca ze środowiskiem lokalnym i efektywność ekonomiczna.
Prezydent uspokajał rodziców, że dzisiejsi uczniowie dokończą naukę w obecnych placówkach. Szkoły maja być wygaszane stopniowo, rezygnując z naboru nowych uczniów. Zapowiedzi te nie ugasiły niepokoju zwłaszcza pracowników szkół.
Ryszard Grobelny przedstawił trzy warianty redukcji sieci gimnazjów. Ostateczna decyzja o zamknięciu placówek będzie jednak należeć do radnych, którzy mają podjąć decyzję w lutym przyszłego roku. Na razie więc nie można przesądzić zamknięcia jakiejkolwiek placówki.
Przeciw proponowanym cięciom walczy od dawna Stowarzyszenie My-Poznaniacy, według którego miasto powinno, tak jak najszybciej rozwijające się regiony na świecie, w edukację inwestować, a nie w niej szukać największych budżetowych cięć. Prezydent zapewniał dziś jednak, że nie chodzi o cięcia w oświacie, ale o efektywne wykorzystanie środków, których w przyszłym roku będzie na edukację tyle samo.
Obecnie w naszym mieście znajduje się 51 gimnazjów. Zamknięcie ośmiu z nich miałoby przynieść miastu oszczędności rzędu 5 milionów złotych.
W załącznikach przedstawiamy projekt, który we wtorek zaprezentowano na komisji oświaty.
Najpopularniejsze komentarze