Reklama
Reklama

Dwukrotna podwyżka cen biletów ZTM w 2012 r.

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Władze miasta przewidziały na 2012 r. aż dwie podwyżki cen biletów. W lutym zdrożeją o 13 proc. niektóre bilety czasowe. Od lipca więcej zapłacimy też za sieciówki. Kolejne podwyżki maja nastąpić w 2013 i 2014 r. Pojawią się też nowe rodzaje biletów.

Według informacji, do jakich dotarł "Głos Wielkopolski", od lutego bilet 15-minutowy na strefę A zdrożeje z 2 złotych do 2,40. Bilet na autobus pospieszny podrożeje o 60 groszy za każdy kwadrans. Ceny pozostałych biletów na razie się nie zmienią.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


1 lipca średnio o 7 proc. mają podrożeć bilety okresowe. Kolejne 7-procentowe podwyżki opłat za sieciówki i komkarty nastąpią też w 2013 i 2014 r. Jeżeli projekt władz miasta zostanie zaakceptowany przez radnych, za dwa lata 15-minutowy bilet będzie droższy o 80 groszy niż dzisiaj, a sieciówka nawet o 30 złoty.

- Szansa, żeby radni to zaakceptowali chyba jest tylko wtedy, jeżeli w 2014 r. autobusy będą lewitować nad centrum miasta i wtedy ja jestem gotów za sieciówkę zapłacić nawet 120 złotych - ironizuje Szymon Szynkowski vel Sęk, radny PiS. - Natomiast na to się nie zanosi. Komunikacja miejska w Poznaniu nie jest atrakcyjna. Coraz mniej pasażerów z niej korzysta. Jest niepunktualna. Jest coraz droższa. I wygląda na to, że w przyszłym roku będzie zbicie dwóch propozycji: dwóch podwyżek z jednej strony, a z drugiej strony rozrzedzenia kursów komunikacji miejskiej - dodaje.

- Nie ma zgody radnych Platformy Obywatelskiej na jakąkolwiek podwyżkę cen biletów w momencie, kiedy nie zakończą się główne remonty, które toczą się w naszym mieście, to po pierwsze - mówi radny Mariusz Wiśniewski z PO. - Po drugie, potem możemy rozmawiać o ewentualnej podwyżce, ale tylko o stopień inflacji. A jednocześnie mieszkańcom, pasażerom trzeba zapewnić pewną ofertę. Np. szybsze przejazdy tramwajem, preferencje na skrzyżowaniach dla komunikacji miejskiej - dodaje.

Według informacji "Głosu" nowe przepisy nie ograniczają się tylko do podwyżek opłat. Przewidują także pojawienie się zupełnie nowych rodzajów biletów: jednorazowego oraz jednoprzejazdowego na autobus do 10 przystanków na strefy A i B. Oferta ZTM ma się też wzbogacić o imienny bilet miesięczny do 6 przystanków na strefy A i B, sieciówkę do 6 przystanków na strefy A i B oraz imienny bilet 3-miesięczny do 6 przystanków na strefy A i B.

W wyniku porozumienia władz miasta z samorządem województwa, pojawią się też specjalne sieciówki, umożliwiające np. podróż zarówno poznańskim MPK jak i koleją i autobusami PKS Poznań. Pozwolą one na łatwiejszy dojazd do centrum mieszkańcom strefy podmiejskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro