Reklama
Reklama

Wilda na przedwojennych fotografiach

Poznańska Wilda to dzielnica Poznania wyraźnie odmienna od pozostałych, robotniczo-przemysłowa i wielkomiejska zarazem - przekonuje autorka książki "Przedwojenna Wilda Najpiękniejsze fotografie", która ukazała się pod patronatem epoznan.pl.

- Wilda kształtowała się przez stulecia. Przeżywała lata rozkwitu i gwałtownych upadków. Przechodziła przekształcenia własnościowe, demograficzne, gospodarcze i przestrzenne. W końcu XIX w., kiedy nastąpiło gwałtowne przyspieszenie jej rozwoju, przeobraziła się z podmiejskiej wsi w przemysłowe zaplecze Poznania. 1 kwietnia 1900 r. została włączona w granice miasta.

Rynek Wildecki, główny plac dzielnicy z kościołem, gmachami użyteczności publicznej i szeregiem pięknych kamienic, dzielił ją na dwie zdecydowanie różniące się części - reprezentacyjną, zamieszkałą przez elity społeczne i inteligencję, oraz fabryczną i proletariacką. W latach międzywojennych wypracowany został ostateczny kształt Wildy jako dzielnicy Poznania, a wybuch II wojny światowej zakończył proces jej integracji z poznańską aglomeracją
- zapowiada książkę autorka, Magdalena Mrugalska-Banaszak.

"Przedwojenna Wilda Najpiękniejsze fotografie" to książka, która umożliwia nam magiczną podróż w czasie. To okazja, by przyjrzeć się wildeckiej architekturze, pospacerować ulicami dzielnicy, zobaczyć, jak rozbudowują się zakłady Cegielskiego, co słychać na miejskim stadionie, być świadkiem powstawania nowej parafii księży zmartwychwstańców czy wreszcie wybrać się na pełną atrakcji Drogę Dębińską.

Książka została wydana pod patronatem epoznan.pl. Z autorką będzie można się spotkać 29 listopada o godzinie 17.30 w SPOT.cie, oczywiście na Wildzie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna noc przed nami. Jest ostrzeżenie meteo!
5℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
40.60 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro