Pogoda jutro  Pogoda Poznań
6 2
Aglomeracja poznańska ma już 957,4 tys. mieszkańców
red
środa, 20.07.2011 r.
godz. 12.02

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane stanu demograficznego ludności w 2010 roku. Poznań stracił 2,6 tys. mieszkańców, aglomeracja zyskała 5,6 tys.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1000 hPa
JUTRO
pogoda
6°C 1004 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1013 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Na koniec grudnia 2010 r. w Poznaniu mieszkało 551,6 tys. osób. Co siódmy poznaniak nie ukończył jeszcze 18 roku życia, a co piąty jest w wieku emerytalnym. W 2010 r. zawarto 3,5 tys. związków małżeńskich. Na świat przyszło 6 tys. dzieci, a zmarło 5,6 tys. poznaniaków. Oznacza to dodatni przyrost naturalny. Niespełna 6 na 10 mieszkańców aglomeracji poznańskiej - do której zalicza się miasto Poznań, powiat poznański oraz Śrem, Szamotuły i Skoki - stanowią mieszkańcy Poznania. Liczba ludności aglomeracji wynosi 957,4 tys. osób i w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 5,6 tys. osób.

ZOBACZ KOMENTARZE (20)
arrow
WASZE KOMENTARZE
1
~Autor: o k***a wielkie mi co
~Autor: PSRi PJA
avatar
DzikNotecki: Szkoda tylko, że samo miasto traci ale to już wina polityki Grobelnego, który otwarcie mówi, że to nieunikniony proces a tymczasem w Krakowie i Wrocławiu przybywa mieszkanców. Gminy podmiejskie oferują lepszą ofertę mieszkaniową i niższe podatki a z drugiej strony na terenach Moraska, Szczepankowa, Strzeszyna hula sobie wiatr po okolicznych polach nie mówiąc już o innych niewykorzystanych terenach. Niestety przyszłośc miasta to dalszy spadek liczby poznaniaków i większe korki na przedmiesciach chyba, że zmieni się podejscie władz miasta a najlepiej wymiana urzędników z wizją rozwoju miasta, którzy zrewitalizują śródmieście, stworzą bardziej przyjazną i otwartą dla mieszkańców przestrzeń miejską a nie będa tylko o tym gadali. Prosty przykład - postawili kilka badziewnych ławek na odczepnego w centrum, które pasują do jakiegoś parku w małym miasteczku a nie do dużego półmilionowego miasta.
~Autor: Uohohoho... przy aglomeracji Krakowskiej, Warszawskiej, czy Śląskiej, to "gigant" :D
avatar
uraburaa: miasto traci bo albo budowane są mieszkania, gdzie metr kwadratowy kosztuje tyle co 4 pensje zwykłego śmiertelnika albo budują kontenery socjalne dla wiadomo kogo! cieszy dodatni przyrost naturalny, mimo że mały! teraz trochę będzie lepiej bo zaczną kopulować roczniki wyżu demograficznego z lat 80.!
~Poznan: W Poznaniu powinien byc przyrost ludnosci jak i w aglomeracji poznanskiej.Jezeli bedzie tylko przyrost aglomeracji to dojdziemy do tego ze jej centrum czyli Poznan bedzie opustoszale.Bedzie to wygladac jak gowno w lesie.Druga rzecz to cieszy przyrost ludnosci w naszym regionie jezeli utrzyma sie takie tempo przyrostu jak obecnie to za 7 lat aglomeracja przekroczy 1 mln mieszkancow.Oby Poznan tez sie zaludnial.Tego zycze sobie jak i wszyskim Poznaniakom.
avatar
lutnia: Dlaeczgo wlicza się Szamotuły a nie wlicza Obornik, które sa bliżej? Wystarczy sobie inaczej wytyczyć granice "aglomeracji" i mamy milion. Bez sensu takie artykuły
~Lokalny emigrant: ~Poznan: W Poznaniu powinien byc przyrost ludnosci jak i w aglomeracji poznanskiej.Jezeli bedzie tylko przyrost aglomeracji to dojdziemy do tego ze jej centrum...
No nie bardzo....ja osobiście bede zmuszony wyjechać do Wawy jezeli chce mieć AMBITNA prace w finansach (TFI, Banki inwestycyjne itp). W Poznaniu to tylko klepanie faktur i/lub sprzedawca kredytów...Wiec z tym przyrostem w Poznaniu może być cienko...
~dyfly: Ale liczba mieszkancow samego Poznania spada z kazdym rokiem a centrum zamienia sie w slums co wyraznie widac przechadzajac sie ul. sw. Marcin lub Mielzynskiego.
avatar
Rlee: Ameryka już na m zazdrości ...
~AR: ~Lokalny emigrant: No nie bardzo....ja osobiście bede zmuszony wyjechać do Wawy jezeli chce mieć AMBITNA prace w finansach (TFI, Banki inwestycyjne itp). W Poznaniu to ...
Określenie "ambitna" stoi w zdecydowanej sprzeczności z czasownikiem "pracować" oraz rzeczownikiem "bank". Pozdrawiam
JohnyBanton: I dobrze, niech się nam aglomeracja rozwija i powiększa :D
~Pyra z prowincji: Połączyć wszystkie wiochy do Poznania, i Poznań będzie miastem milionowym. W Czym problem?
~lsz: Rlee: Ameryka już na m zazdrości ......
rlee mógłbys dodac te dane do naszego miasta na www.urbanity.pl
~Poznan: Dodam jeszcze ze doliczajac studentow ktorzy u nas studiuja (ogol 145 tys z czego 90 tys przyjezdnych)mieszkaja prawie caly rok kupuja placa podatki korzystaja z uciech i komunikacji Poznania to wychodzi ok.1,050 mln mieszkancow.
avatar
Rlee: ~lsz: rlee mógłbys dodac te dane do naszego miasta na www.urbanity.pl...
Ok -...:)
~ziom: doliczcie gmine oborniki , bo od kilkunastu dni jest tez członkiem stowarzyszenia metropolia poznań
~dBx: Aglomeracja : za górami,za lasami ? Kocham Śrem ale bez przesady,aglomeracja to miejscowości "przytulone" do Poznania i żadne inne.
~PL: Spadająca liczba mieszkańców miasta Poznania to wynika z gospodarki przestrzennej miasta Poznania. Rewitalizacja centrum nic nie da, policzcie sobie ile żądają za m^2 w centrum. A co dopiero po rewitalizacji. Poznań musi dążyć do tego, aby Poznaniacy mogli swobodnie budować domki jednorodzinne, a deweloperzy mieszkania. Większa podaż obniży cenę m^2 nieruchomości i na pewno Poznaniakom zacznie opłacać się mieszkać w Poznaniu, ponieważ cena nieruchomości to główne kryterium wyboru. Są piękne tereny na Morasko z wzniesieniami i takimi widokami, że można zrobić plany na osiedla domków jednorodzinnych, których w Poznaniu nie ma, a takie to nawet widziałem w biednym Koszalinie. To przykre, że budownictwo jednorodzinne w Poznaniu chyba oprócz Strzeszyna opiera się na budowaniu wśród kukurydzy domu z szambem z dojazdem drogą gruntową...
~rysio marzyciel: i te obskurne dwie komunistyczne wieze... ktore powinny stac za miastem w piz.. daleko
1
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum