Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 -1
Wielka Sobota: czas na święcenie pokarmów
KaT
sobota, 23.04.2011 r.
godz. 09.05

Nie ma Wielkanocy bez koszyczka wypełnionego po brzegi pysznościami, które obowiązkowo trzeba poświęcić. W Wielką Sobotę wszyscy katolicy odwiedzają kościoły, by w niedzielę móc podzielić się pokarmami ze święconki.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1002 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1009 hPa
POJUTRZE
pogoda
4°C 998 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Co musi się znaleźć w wielkanocnym koszyczku? Jajka wymalowane we wszystkie kolory tęczy, które symbolizują nowe życie, baranek z czekolady, masła lub ciasta symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a także sól kuchenną, która ma nas chronić przed zepsuciem. Do koszyczka wkładamy też kawałki wędliny (zapewnia zdrowie i płodność), chleba (symbol pomyślności i dobrobytu), chrzanu (symbol fizycznej krzepy), czy świątecznych ciast(symbol umiejętności i doskonałości).


Wygląd koszyczka ze święconką również jest dosyć precyzyjnie określony. Powinien to być koszyk z wikliny lub słomy, wyścielony białą serwetkę i przyozdobiony bukszpanem, czy gałązkami borówki.

Tradycja święcenia potraw w Polsce sięga XIV wieku. Kiedyś to księża przybywali do domów, by poświęcić wszystkie pokarmy, które znajdą się na wielkanocnym stole. Ze względu na fakt, że zajmowało to zbyt wiele czasu, zdecydowano, by to wierni przychodzili do kościoła z symbolicznym koszyczkiem wypełnionym pokarmem.

W świąteczną niedzielę śniadanie rozpoczniemy właśnie od dzielenia się poświęconymi pokarmami, przede wszystkim jajkiem. W symbolice i formie przypomina to dzielenie się opłatkiem podczas świąt Bożego Narodzenia.

ZOBACZ KOMENTARZE (14)
arrow
WASZE KOMENTARZE
1
~kowalski: tempe matoły pójdą powiencić jedzenie bo co sąsiedzi powiedzą ,a tu nie oto chodz by brzuch nabchać tyko głebie tych swiąt. Polsko polsko dokąd podążasz
avatar
Frank: ~kowalski: tempe matoły pójdą powiencić jedzenie bo co sąsiedzi powiedzą ,a tu nie oto chodz by brzuch nabchać tyko głebie tych swiąt. Polsko polsko dokąd podąż...
Czy potrafisz ten bełkot przetłumaczyć na polski?
avatar
Lesiu: czas poświęcenia swoich jajek ;)
~Zuz**: Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
~Tat**: Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
~Zuz**: Komentarz zdjęty z emisji przez redakcję za złamanie regulaminu.
~Autor: Widzę, że znowu będzie ostre chlanie na święta i tuzin nieszczęść.
~tej: Kolejne święto brzucha.Współczuję tym,którzy kultywuja ten wypas w otoczce czczenia śmierci i zmartwychwstania Jezusa.Ale co tam Jezus,jadło się liczy i tyle,a o wypitce nie wspomnę.Paranoja do potęgi.
avatar
Rlee: Wesołych Świąt Wielkanocnych wszystkim życzę...;)
avatar
balon: ode mnie też Wesołego Alleluja Wszystkim na tym portalu ;)))
~Autor: ~Zuzia: Tatusiu! Mamusia mi powiedziała, że kupisz mi siateczkę klementynek. Od rana stoję w oknie, a ciebie tatusiu nie ma. Mamusia mówi, że jesteś darmozjad...
tzn,ze Twoj tatus nie radzie sobie z rzeczywistoscia,jest w fanem pisu oi teorii,ze wszystko co go w zyciu spotkalo zlego, w tym mamusia to wina Tuska ;)
avatar
aania: Miłych Świąt Wielkiej Nocy dla wszystkich sympatycznych Forumowiczów i Redakcji.
~Autor: aania: Miłych Świąt Wielkiej Nocy dla wszystkich sympatycznych Forumowiczów i Redakcji. ...
Spadaj głupoto. Życzenia w drugie święto? Walnij się w swój aaaaaaaaaaaaaniowy łeb.
~: aania: Miłych Świąt Wielkiej Nocy dla wszystkich sympatycznych Forumowiczów i Redakcji. ...
jakiej 'wielkiej nocy' hiPOkrytko? nie jesteś katoliczka, więc nie masz prawa obchodzić. Ja też nie, ale przy najmniej nie odstawiam szopki, iż ma to jakieś znaczenie dla Mnie.
1
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum