Reklama

Wielka Sobota: czas na święcenie pokarmów

Nie ma Wielkanocy bez koszyczka wypełnionego po brzegi pysznościami, które obowiązkowo trzeba poświęcić. W Wielką Sobotę wszyscy katolicy odwiedzają kościoły, by w niedzielę móc podzielić się pokarmami ze święconki.

Co musi się znaleźć w wielkanocnym koszyczku? Jajka wymalowane we wszystkie kolory tęczy, które symbolizują nowe życie, baranek z czekolady, masła lub ciasta symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a także sól kuchenną, która ma nas chronić przed zepsuciem. Do koszyczka wkładamy też kawałki wędliny (zapewnia zdrowie i płodność), chleba (symbol pomyślności i dobrobytu), chrzanu (symbol fizycznej krzepy), czy świątecznych ciast(symbol umiejętności i doskonałości).

Wygląd koszyczka ze święconką również jest dosyć precyzyjnie określony. Powinien to być koszyk z wikliny lub słomy, wyścielony białą serwetkę i przyozdobiony bukszpanem, czy gałązkami borówki.

Tradycja święcenia potraw w Polsce sięga XIV wieku. Kiedyś to księża przybywali do domów, by poświęcić wszystkie pokarmy, które znajdą się na wielkanocnym stole. Ze względu na fakt, że zajmowało to zbyt wiele czasu, zdecydowano, by to wierni przychodzili do kościoła z symbolicznym koszyczkiem wypełnionym pokarmem.

W świąteczną niedzielę śniadanie rozpoczniemy właśnie od dzielenia się poświęconymi pokarmami, przede wszystkim jajkiem. W symbolice i formie przypomina to dzielenie się opłatkiem podczas świąt Bożego Narodzenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro