Reklama
Reklama

Strzałko: wieża oczywiście musi być

Kto bez konsultacji z mieszkańcami wymyślił, że to musi być zamek z wieżą? Włodzimierz Łęcki: - Pani Strzałko. Miejski Konserwator Zabytków Maria Strzałko: - Wersja pana Łęckiego jest nie do końca zgodna z prawdą.

Maciej Kabsch: Dlaczego warunki konkursu architektocznicznego na zagospodarowanie Wzgórza Przemysła były tak zawężone, aby zakwalifikować tylko projekty imitujące zamek?

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Maria Strzałko: Zamek Przemysła znajduje się na starym mieście i dlatego musi mieć formę zamku. Jury za punkt wyjścia przyjęło jedyny znany wizerunek Zamku Przemysła, widoczny na rycinie panoramy Poznania według Brauna i Hogenberga z 1617 roku i podejmując się rekonstrukcji zamku na starych fundamentach należało nawiązać do dawnego widoku w taki sposób aby budowla była kojarzona z zamkiem Królewskim.

Ale dlaczego właśnie uznano, że to musi mieć formę zamku? Czy źródłem dzisiejszego, gorącego sporu o formę nie jest fakt, że ustalono przed konkursem, bez szerokiej społecznej dyskusji, że to ma być budowla z wieżą i starodawnymi segmentami? Kto to wymyślił? Prezes Komitetu Odbudowy Zamku Włodzimierz Łęcki wskazał w wywiadzie dla Epoznan.pl właśnie na Panią.

Wersja pana Łęckiego jest nie do końca zgodna z prawdą.

Tylko tyle może mi pani powiedzieć?

Tak. Temat jest za szeroki na omawianie tutaj.

Przyjęty projekt nawiązuje do XVIII wieku, czyli czasów, kiedy Zamek Przemysła nie miał już wieży. Dla historyków sztuki to przekłamanie historii. Mają oni też wątpliwości do wielu innych detali zwycięskiego projektu.

Wieża oczywiście musi być, ponieważ ona jest atrybutem zamku. Wieża była symbolem władzy. Jeżeli chodzi o szczegóły projektu, warunki konkursu były na tyle ogólnie sformułowane że dawały możliwość dowolnej interpretacji i takie prace były nadesłane na konkurs.

Czy fundamenty, na których będzie stawiany nowy zamek, są bezpieczne? Czy będą możliwe dalsze prace archeologiczne?

Wytrzymałość fundamentów winni określić konstruktorzy i służby budowlane. Prace archeologiczne zostały wykonane w zakresie przewidywanej odbudowy. Jakiekolwiek rozszerzenie prac musi być poprzedzone dodatkowymi badaniami archeologicznymi.

20.10.2010

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro