Reklama
Reklama

Topienie Marzanny bezkarne

Już 21 marca cieszyć się będziemy pierwszym dniem wiosny. W związku z tym poznaniacy zgodnie z tradycją topić będą Marzanny. Jak informuje straż miejska ta czynność nie podlega karze.

Topienie Marzanny jest tradycyjnym polskim obrzędem Obrzęd żegnania zimy i witania wiosny pochodzi jeszcze z czasów Słowian. Wzmianki o tym zwyczaju pojawiają się już w XV-wiecznych źródłach pisanych - pisał o nim m.in. Długosz i Kromer. Według źródeł ofiarą była zrobiona ze słomy maszkara, którą nazywano zimą, Śmiercichą lub Marzanną. Palenie lub topienie kukły odbywało się w 3 niedzielę Wielkiego Postu.

Jak informuje straż miejska już od kilku dni dyżurni odbierają telefony z pytaniem - czy za wrzucenie Marzanny do wody można zostać ukaranym mandatem?

Topienie Marzanny jest tradycyjnym polskim obrzędem i czynność ta jest wyłączona od odpowiedzialności prawnej - ma tutaj zastosowanie tzw. zasada kontratypu, tzn., że w takim przypadku nie ma mowy o karaniu - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

Należy jednak pamiętać o dbaniu o środowisko. Marzanna powinna być wykonana ze słomy, płótna, kolorowych wstążek i kawałka drewna. Ponieważ takie materiały nie zaszkodzą środowisku.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
12.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro