Międzynarodowy projekt w Poznaniu. Jest apel, by nie niszczyć tych pułapek
Będzie się można na nie natknąć do września.
Od maja br. na terenie miasta Poznań rozpoczęła się realizacja międzynarodowego projektu monitoringu owadów zapylających o nazwie "Pobocza dróg jako ważne połączenie dla owadów zapylających w krajobrazie miejskim". Badania realizowane są równolegle w siedmiu europejskich miastach: Turynie, Łodzi, Warszawie, Szeged, Wilnie oraz Uppsali.
"Jednym z głównych celów projektu, realizowanego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu przez dr Irene Piccini z Katedry Zoologii, jest monitorowanie populacji owadów zapylających poprzez rozmieszczenie specjalnych pułapek na terenie miasta. Zostały one zainstalowane od 13 maja do 13 września br. Są to miseczki, w których znajduje się woda z kroplą nietoksycznego mydła" - informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu proszą o nie niszczenie pułapek. Jak wskazano, przy każdej z nich znajduje się specjalna informacja z kodem QR, gdzie osoby zainteresowane mogą zasięgnąć dodatkowych informacji.
"Projekt ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia owadów zapylających w ekosystemie miejskim oraz ich roli w zachowaniu bioróżnorodności. Dzięki współpracy mieszkańców i naukowców będziemy w stanie lepiej zrozumieć i chronić tę ważną grupę organizmów" - wyjaśnia rzeczniczka.