Reklama

Jest wykonawca projektu linii Kolei Dużych Prędkości Sieradz - Poznań. Dokumenty będą kosztować prawie 230 mln złotych

fot. CPK
fot. CPK

Zadanie podzielono na dwie części.

Jak podaje branżowy portal rynek-kolejowy.pl, pod koniec lutego spółka CPK podpisała umowę na przygotowanie projektu linii KDP Sieradz - Poznań. Chodzi o dwie części "igreka": Sieradz - Kalisz - Pleszew oraz Pleszew - Poznań. Wykonawcą zostało Konsorcjum BBF - IDOM Inżyniera, Architektura i Doradztwo. Pierwsza część będzie kosztować prawie 110 mln złotych, a druga prawie 120 mln złotych. Wykonawca ma 38 miesięcy na zakończenie prac nad projektem.

To kolejne umowy na wykonanie projektu trasy KDP. Wcześniej wybrano wykonawców odcinków Łódź - Wrocław, a także Katowice - granica polsko-czeska.

Już przed rokiem podawaliśmy, że odcinek KDP Poznań - Sieradz ma 155 km, a z łącznicami w sumie ponad 220 kilometrów i w większości przebiega przez Wielkopolskę. Wybrano wariant, który zakłada najmniejszą liczbę kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami.

Wariant zakłada, że pociągi na nowej linii będą zatrzymywać się w centrum Kalisza, a także powstanie nowa stacja kolejowa Nowe Miasto nad Wartą. - Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim - podawała przed rokiem spółka Centralny Port Komunikacyjny.

Jak ma wyglądać czas przejazdu po ukończeniu prac? - Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie). Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min - dodała.

Na trasie pociągi mają jechać z prędkością nawet 250 km/h, ale prędkość projektowa to 350 km/h. W przyszłości pociągi będą więc mogły jechać jeszcze szybciej. - Jak wynika z harmonogramu, uruchomienie odcinka Sieradz - Poznań nastąpi już po otwarciu I etapu lotniska CPK i linii KDP Warszawa - Łódź.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro