Reklama

Miasto podpisało bardzo ważny pakt. Dla ratowania życia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sasin Tipchai z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sasin Tipchai z Pixabay

Miasto Poznań podpisało Wielkopolski Pakt o Transplantologii. Deklaracja zobowiązuje sygnatariuszy do wspólnych działań.

Deklarację podpisali przedstawiciele wielkopolskiego środowiska samorządowego, instytucji ochrony zdrowia i oświaty oraz placówek leczniczych.

"Sytuacja transplantologii w województwie wielkopolskim, zwłaszcza transplantacji nerek, jest w ostatnich latach bardzo trudna" - podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "Jako Miasto podpisaliśmy pakt, ponieważ widzimy istotną potrzebę współpracy. Przeszczepy narządów i tkanek dla wielu chorych są jedyną szansą na zdrowie. To metoda, która ratuje życia. Dlatego naszym zadaniem jest promowanie idei dawstwa, edukowanie, rozwiewanie mitów" - dodała.

Wszystkie instytucje, które podpisały deklarację, zobowiązały się do propagowania idei transplantologii, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wspólnego przygotowywania działań i spotkań.

"Każdy sygnatariusz wchodzi też w skład Wojewódzkiej Rady Transplantacyjnej. Spotyka się ona minimum raz w roku, a jej zadaniem jest tworzenie spójnej polityki rozwoju medycyny transplantacyjnej w województwie i koordynacja ustalonych zadań oraz działań" - informują przedstawiciele magistratu.

"Powołano też Wojewódzki Zespół Roboczy ds. Transplantologii - składać się on będzie z przedstawicieli wskazanych przez konsultantów wojewódzkich ds. transplantologii oraz w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, NFZ, samorządy powiatowe, koordynatora wojewódzkiego i placówki lecznicze. Jego zadaniem będzie m.in. opracowywanie strategii działań na rzecz transplantacji, a także opiniowanie merytoryczne programów czy projektów oraz zbieranie i analizowanie danych dotyczących transplantacji w województwie" - dodają.

Zgodnie z danymi Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji "Poltransplant" w grudniu 2023 roku na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie znajdowało się 1965 osób, kolejnych 3463 pacjentów oczekiwało na przeszczep tkanki oka. Jak wskazano, najwięcej chorych (ponad 1,1 tys.) potrzebowało nerki, wiele osób czekało także na przeszczepy serca czy wątroby. Statystyki instytucji wskazują również, że w całym ubiegłym roku było 573 rzeczywistych zmarłych dawców narządów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro