Reklama

MEN chce usunięcia Powstania Wielkopolskiego z programu nauczania. Wielkopolanie oburzeni, ale nie tylko oni

fot. Marek Woźniak/Facebook
fot. Marek Woźniak/Facebook

W Internecie zawrzało po tym jak Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uszczuploną wersję podstawy programowej.

Jeśli chodzi o historię, zaproponowano usunięcie z kanonu między innymi szczegółowych informacji na temat papieża Jana Pawła II i jego wpływu na polską politykę w latach głębokiej komuny. Jednak najbardziej oburzyli się Wielkopolanie na wieść o tym, że z podstawy programowej ma zniknąć geneza Powstania Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, od 2021 roku 27 grudnia przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To święto, które ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom w latach 1918-1919. Wielkopolanie obchodzą co roku to święto w sposób szczególny.

Ministerstwo Edukacji Narodowej szeroko tłumaczy, dlaczego znikają z podstawy programowej niektóre zagadnienia - Nie deprecjonujemy w żaden sposób usuniętych tematów, ani nie uznajemy, że zachowane ujęto w sposób najlepszy z możliwych, ale wobec ryzyka, że próbując zrobić wszystko, niczego nie zrobimy porządnie, niektórym wątkom daliśmy pierwszeństwo przed innymi. Usuwano wymagania szczegółowe, które sugerowały jednokrotną realizację czegoś, co zapisano równocześnie w wymaganiach ogólnych wskazując tym samym konieczność systematycznego działania tego rodzaju (np. rozpoznaje rodzaje źródeł historycznych).Usuwano wymagania zaledwie sygnalizujące jakiś bardzo obszerny i złożony problem, prowokujące przez to do powierzchownego omówienia, które utrwalałoby raczej uproszczenia czy stereotypy, niż sprzyjało głębokiemu rozumieniu. Założono przy tym, że dzięki uwolnieniu dodatkowego czasu nauczyciele i nauczycielki będą mogli podjąć autonomiczną decyzję o zatrzymaniu się dłużej na jakimś wątku, zależnie od własnego rozpoznania potrzeb dzieci i młodzieży im powierzonych (np. zapisy o cywilizacjach Dalekiego Wschodu czy opisuje zmiany na mapie politycznej Europy w XIV i XV wieku). Usuwano wymagania szczegółowo ujmujące jakieś wydarzenie czy proces, jeżeli sąsiadowały one z wymaganiami, które ujmowały to samo, ale w szerszej perspektywie. Starano się w ten sposób uniknąć skoncentrowania narracji na jakiejś pojedynczej kwestii i umożliwić nauczycielowi / nauczycielce podjęcie decyzji o rozłożeniu akcentów.

Jak poinformował portal dzieje.pl marszałek wielkopolski chce, aby zostawiono w programie nauczania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Chce on w tym celu wystosować pismo do minister edukacji Barbary Nowackiej.

82 lata temu powstała Armia Krajowa, największa podziemna armia w Europie w czasie II wojny światowej. Jej żołnierze przysięgali Ojczyźnie wierność i walkę o jej wyzwolenie aż do ostatniej kropli krwi. I tę najwyższą cenę wielu z Nich zapłaciło. Naszym obowiązkiem jest to, aby Ich historia przetrwała jak najdłużej. W tym dniu pamiętamy o Ich bohaterskich czynach, które na zawsze zapisały się na kartach polskiej historii - napisał Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro