Reklama

Dwie innowacyjne operacje w poznańskim szpitalu. Pierwsze takie w Wielkopolsce

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Przeprowadzili je lekarze ze szpitala na Szwajcarskiej.

Lekarze z miejskiego szpitala im. Józefa Strusia przeprowadzili pierwsze w Wielkopolsce dwie trudne operacje niedrożności dróg łzowych z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Polegały na wykonaniu endoskopowego zespolenia workowo-nosowego.

"Chorzy od lat cierpieli na uporczywe łzawienie i ropienie oczu oraz okresowe zapalenia worka łzowego. Operacja EnDCR polega na wykonaniu przetoki pomiędzy workiem łzowym a jamą nosową i wykonywana jest z dostępu endoskopowego przeznosowego. Dzięki zastosowaniu trójwymiarowego obrazowania w rozszerzonej rzeczywistości chirurg miał znacznie lepszą możliwość lokalizacji worka łzowego podczas operacji niż w przypadku standardowego obrazowania dwuwymiarowego (zdjęcia tomografii komputerowej)" - wyjaśnia Zuzanna Pankros, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

"W omawianych przypadkach operator miał na sobie specjalne okulary holograficzne, w których na tle sali operacyjnej widział również rekonstrukcje 3D twarzoczaszki operowanego pacjenta. Obserwując obraz z endoskopu nosowego mógł jednocześnie porównać stosunki anatomiczne z rekonstrukcją "zawieszoną w przestrzeni" obok monitora endoskopu" - dodaje.

"W praktyce podczas zabiegu mogłem równocześnie obserwować obraz z endoskopu, ale obok mogłem sobie ustawić rekonstrukcję 3D" - wyjaśnia dr n. med. Rafał Nowak, okulista, lekarz prowadzący operację. "Mogłem nią manipulować w przestrzeni, odwrócić, a potem zajrzeć w obraz endoskopowy i porównać. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć znacznie większą precyzję podczas zabiegu" - dodaje.

Pozostali członkowie zespołu operacyjnego mogli obserwować na dużym ekranie 4K obraz z okularów holograficznych chirurga.

Jak przekazano, podczas operacji przeprowadzono zdalne konsultacje online z Konsultantem Krajowym ds. Okulistyki - profesorem Markiem Rękasem z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, profesorem Mohammadem Jevedem Alim z LV Prasad Eye Institute w Indiach, oraz z twórcą zastosowanego oprogramowania XR (Medical Imaging XR, Medicalholodeck Inc., Zurich, Szwajcaria) panem Christopherem von Waldkirchem ze Szwajcarii. Oba zabiegi zakończyły się sukcesem, a pacjenci w okresie pooperacyjnym czuli się dobrze.

Do tej pory w Polsce przeprowadzono tylko 3 podobne zabiegi - w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, z którym Oddział Okulistyki Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia prowadzi współpracę naukową od kilku ostatnich lat.

"Będziemy zmierzać ku wykorzystywaniu coraz śmielej nowinek technologicznych" - podkreśla dr n. med. Maciej Sobkowski, zastępca dyrektora szpitala ds. organizacyjno - personalnych. "Zaczynaliśmy od wykorzystania sztucznej inteligencji przy badaniu funkcji poznawczej pacjentów, ale na tym się nie zatrzymaliśmy. Doposażamy nasze oddziały w nowoczesny sprzęt. Zabiegi, o których mowa, były przetarciem szlaków - kolejni pacjenci już czekają" - dodaje.

W ubiegłym roku w szpitalu przy ulicy Szwajcarskiej hospitalizowanych na Oddziale Okulistyki było 3930 pacjentów. W poradni okulistycznej w 2023 roku udzielono 3550 porad.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro