Reklama

Ten dzień obchodzony jest w całej Polsce, a niewielu wie, że wywodzi się z Poznania!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Chodzi o zbliżający się Dzień Babci.

Na pomysł przypomnienia Polakom, że to właśnie w Poznaniu wymyślono Dzień Babci, wpadła Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. W ślad za nią idzie magistrat, który wyjaśnia, jak narodziła się tradycja, która przetrwała do dziś i to nie tylko w Poznaniu, ale w całym kraju.

- Wszystko zaczęło się w 1965 roku. Otwarty ledwie rok wcześniej Hotel Merkury (dziś Hotel Mercure Poznań Centrum) był powiewem nowoczesności i stylu. To tam swe kroki skierował redaktor Ryszard Danecki z "Expressu Poznańskiego", by zaprosić cukiernię do udziału w nowej inicjatywie. Choć o pomyśle uczczenia polskich babć można było przeczytać jeszcze w 1964 roku w tygodniku "Kobieta i życia", to potrzebna była odrobina poznańskiej organizacji, by słowo ciałem się stało, a właściwie... torcikiem. Redaktor Danecki zamówił wtedy tort, którym obdarował jedną z popularniejszych aktorek epoki Mieczysławę Ćwiklińską. W gościnnym spektaklu "Drzewa umierają stojąc" grała babcię, a sama obchodziła 85. urodziny. Wręczając jej 21 stycznia 1965 roku słodki upominek, zażartował, że Dzień Babci to dawna poznańska tradycja. I tak się zaczęło, bo sprawa nabrała ogólnopolskiego rozgłosu, a Hotel Merkury przygotował specjalne marcepanowe torciki z ozdobnym napisem "Dla babci", po które ustawiały się kolejki - podają miejscy urzędnicy.

W Hotelu Mercure Poznań Centrum odtworzono słynny torcik sprzed lat bazując na klasycznym przepisie. Torciki znowu można kupić dla swojej babci. - Z oryginalnych receptur z 1965 roku korzystamy do dziś. Te torciki "dla babć" powstają na prawdziwym kremie maślanym. Przez te kilka dekad cukiernictwo się zmieniło i obecnie przygotowujemy raczej lżejsze wypieki. Tym bardziej od czasu do czasu warto wrócić do historycznych smaków, które dawały radość poznaniankom i poznaniakom przez wiele lat - tłumaczy Grzegorz Dziamski, szef cukierni Hotelu Mercure Poznań Centrum.

Tuż po Dniu Babci obchodzimy Dzień Dziadka, ale jego tradycja nie wywodzi się już z naszego miasta i sięga 1978 roku. Dzień Dziadka został zapoczątkowany przez Telewizję Polską, a jego pierwszym patronem był Mieczysław Fogg. Święto miało być obchodzone w jego urodziny - 30 maja. Data jednak się nie przyjęła i dziś obchodzimy Dzień Dziadka zaraz po Dniu Babci, a więc 22 stycznia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro