Reklama

W Wielkopolsce powstaną dodatkowe pracownie wykonujące te ważne badania. Nawet kilkanaście

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Tung Nguyen z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Tung Nguyen z Pixabay

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzał się badaniom gastro- i kolonoskopii realizowanym w naszym regionie.

Sprawdzono przede wszystkim, jak przebiega realizacja badań diagnostycznych, które placówki przeprowadzają badania w trybie ambulatoryjnym, a gdzie przeważają badania w ramach hospitalizacji.

Z profilaktycznych badań kolonoskopowych można korzystać od 10 listopada 2022 roku w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program przeznaczony jest dla pacjentów w wieku od 50. do 65. roku życia lub młodszych (od 40. roku życia), jeśli w ich najbliższej rodzinie były przypadki zachorowania na raka jelita grubego. W Wielkopolsce badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego są wykonywane w 20 placówkach.

"W 2023 roku sprawozdały one ponad 4400 przeprowadzonych badań. Najwięcej pacjentów na profilaktyczną kolonoskopię przyjęło Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Medyk, które w swoich dwóch lokalizacjach przebadało prawie 1000 osób. Prawie 530 badań przeprowadził EMC Instytut Medyczny (dawny Certus), a na trzecim miejscu pod względem liczby badań znalazł się Szpital w Kościanie, który sprawozdał prawie 500 wykonanych kolonoskopii w ramach programu profilaktycznego. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu z niespełna 400 badaniami znalazł się na czwartym miejscu. Z ogólnej liczby przeprowadzonych w Wielkopolsce profilaktycznych kolonoskopii w ponad 340 przypadkach otrzymano wynik dodatni wskazujący na możliwość wystąpienia raka jelita grubego" - informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ.

O ile badania w ramach programu profilaktycznego wykonywane są bez skierowania, to na badania diagnostyczne potrzebne będzie zlecenie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Jak przekazano, obecnie ze skierowaniem na badania gastroskopii można zgłosić się do jednego z 44 miejsc w Wielkopolsce (34 miejsca w sieci szpitali oraz 10 poza nią), które udzielają tego rodzaju świadczeń. Z badań kolonoskopii w ramach diagnostyki można skorzystać w 48 miejscach (36 w szpitalach sieciowych i 12 poza szpitalami).

"W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy pozytywną tendencję, czyli zmniejszenie liczby krótkich hospitalizacji, podczas których wykonywana była gastro- lub kolonoskopia, przy jednoczesnym wzroście liczby tych badań realizowanych w trybie ambulatoryjnym" - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. "Z naszych analiz wynika, że od 2017 roku liczba krótkich pobytów w szpitalu spadła o 50 procent, co jest wyrazem naszej współpracy z podmiotami leczniczymi, które przekonywaliśmy, że zabiegi diagnostyczne w trybie hospitalizacji powinny być zarezerwowane dla osób bezwzględnie ich wymagających, natomiast u zdecydowanej większości pacjentów, gdy nie ma przeciwwskazań medycznych, należy gastroskopię i kolonoskopię przeprowadzać w trybie ambulatoryjnym. Takie rozwiązanie pozwala lepiej wykorzystywać kontrakty szpitalne, które powinny być przeznaczone dla średnich i dużych operacji. Są jednak placówki, które ciągle robią wyjątkowo dużo badań podczas krótkich hospitalizacji i z nimi będziemy nadal prowadzić rozmowy, aby zmienić ten trend. Nie powinno być bowiem tak, że pacjenci zbyt długo czekają na operację w oddziale chirurgicznym, a w tym czasie przeprowadza się tam badania diagnostyczne, które bez żadnej szkody dla pacjenta mogą być przeprowadzone w pracowni diagnostycznej" - dodaje.

Aby zwiększyć dostępność do diagnostyki chorób przewodu pokarmowego wielkopolski oddział Funduszu ogłosił 2 stycznia postępowanie konkursowe, które ma wyłonić realizatorów tego rodzaju świadczeń w trybie ambulatoryjnym. Jeśli Fundusz otrzyma oferty spełniające kryteria konkursowe, w Wielkopolsce będzie 8 dodatkowych pracowni kolonoskopii i 6 gastroskopii.

"Liczymy na to, że swoje oferty złożą także szpitale, które chcą prowadzić otwarte pracownie diagnostyczne i w ten sposób będą miały możliwość przeniesienia ciężaru badań gastroskopii i kolonoskopii z oddziałów szpitalnych do opieki ambulatoryjnej" - mówi Agnieszka Pachciarz. "Chcielibyśmy, żeby pracownie badań endoskopowych powstały w powiatach takich jak ostrzeszowski czy wągrowiecki, w których nie było podmiotów zapewniających możliwość wykonywania tych badań w trybie ambulatoryjnym" - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro