Reklama

Punkt Profilaktyki Intymnej okazał się wielkim sukcesem. Ma działać przez kolejne lata

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Tak zdecydowali radni podczas dzisiejszej sesji.

Punkt powstał w październiku 2018 roku - po to, by każda mieszkająca w Poznaniu osoba miała dostęp do profilaktyki intymnej. Na początku projekt prowadzony był pilotażowo - gabinet mieścił się wtedy w centrum miasta, przy ul. Święty Marcin. Od 2021 roku punkt działa w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36. Od tego czasu do października 2023 r. udzielono tam ponad 5 tysięcy bezpośrednich konsultacji (w tym online i e-recepty), a także miało miejsce ponad 3,1 tys. wizyt.

"Obserwowany jest wzrost zainteresowania punktem, szczególnie w obszarze badań cytologicznych, mammograficznych oraz USG piersi" - przyznaje Konrad Zaradny, dyrektor POSUM. "W celu promowania profilaktyki wśród mieszkańców Poznania oraz pacjentów Punktu Profilaktyki Intymnej przeprowadziliśmy 20 akcji badań profilaktycznych. Były to m.in. badania USG piersi, mammografie, konsultacje urologiczne, badania cytologiczne oraz USG ginekologiczne. Co ważne, obserwujemy też, że rośnie świadomość pacjentów punktu, dotycząca chorób płciowych i antykoncepcji, coraz więcej osób zdaje też sobie sprawę, że badania profilaktyczne są ważne, co możemy nazwać sukcesem" - dodaje.

W Punkcie Profilaktyki Intymnej można skorzystać m.in. z konsultacji i porad lekarskich przez 7 dni w tygodniu. Poznanianki i poznaniacy mogą tam liczyć na pomoc ginekologów i urologów, a także zbadać się profilaktycznie. Dziś radni podjęli decyzję, że punkt będzie działał co najmniej przez kolejne trzy lata.

"Punkt nikogo nie wyklucza: korzystają z niego również osoby nieubezpieczone, niezameldowane w Poznaniu, słabo mówiące po polsku" - wylicza Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. "To miejsce, w którym każdy może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni. Ponad pięć lat funkcjonowania, tysiące przyjętych pacjentek i pacjentów to najlepszy dowód na to, jak bardzo takie miejsce było w Poznaniu potrzebne" - dodaje.

Co ważne - pacjenci nie płacą za badania, a gabinet - jeśli jest taka potrzeba - dostępny jest nawet w nocy. Jest także przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

"Punkt rozszerza swoją ofertę - tym razem dodajemy badania profilaktyczne w kierunku raka jąder i najądrzy, a także możliwość wykonania testów w kierunku raka jajnika" - wyjaśniała podczas sesji Joanna Olenderek, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "Będzie można wykonać też wymazy i badania dotyczące wirusa brodawczaka ludzkiego" - dodała.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro