Reklama

Jest oficjalne stanowisko miasta w sprawie stadionu żużlowego. W pomoc dla klubu włączył się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski

fot. Bartłomiej Wróblewski / FB
fot. Bartłomiej Wróblewski / FB

O napiętej sytuacji pomiędzy PSŻ Poznań i miastem pisaliśmy już w tym tygodniu na epoznan.pl.

Przypomnijmy, że PSŻ zagroził miastu końcem żużla w Poznaniu. Powód? Stadion żużlowy w naszym mieście nie ma oświetlenia, które jest niezbędne do rozgrywania zawodów w ramach pierwszej ligi, do której "Skorpiony" zostały oficjalnie zaproszone na kolejny sezon.

Już w czwartek pisaliśmy, że Jacek Jaśkowiak na Facebooku informował, iż Skorpiony otrzymały w tym roku kilkaset tysięcy złotych wsparcia, a wybudowanie oświetlenia za kilka milionów jest obecnie niemożliwe.

Oficjalnie do sprawy odniósł się Jędrzej Solarski, zastępca Jaśkowiaka. Oto jego wypowiedź w tej sprawie:

Poznańskie Stowarzyszenie Żużla jest od lat partnerem Miasta Poznań. Od powrotu żużla na Golęcin klub mógł liczyć na dotacje wspierające udział zespołu w rozgrywkach ligowych - niezależnie od poziomu rozgrywek - zarówno w drugiej jak i pierwszej lidze.

Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku doszło do kilku spotkań pomiędzy przedstawicielami PSŻ Poznań i władz miasta, na których klub miał określić priorytety inwestycyjne związane z przystąpieniem do rozgrywek 1 ligi żużlowej.

Poza oświetleniem klub określił 5 priorytetów (m.in. wymiany band, zakupu kruszywa), które w terminie do lutego 2023 roku (przed startem sezonu żużlowego) zostały zrealizowane i ich koszt wyniósł 1,5 mln zł. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przedstawiły informację, że pierwszym krokiem dot. realizacji inwestycji oświetlenia jest stworzenie projektu. Biorąc pod uwagę fakt, że stadion wymaga gruntownej modernizacji, projekt miał dotyczyć nie tylko rozbudowy oświetlenia, ale także innych kwestii, takich jak rozbudowa odwodnienia liniowego, oświetlenie parku maszyn, przekształcenie łuku toru żużlowego. Mając na uwadze wielobranżowość projektu, sprawą zajęły się Poznańskie Inwestycje Miejskie, które zawarły umowę ze stosownym projektantem w lutym 2023 r. Projekt zakłada 10 etapów prac modernizacyjnych. W etapie 8 zakłada się uzyskanie zgody na budowę oświetlenia - do 20 listopada 2023 r. Proces projektowania przebiega bez opóźnień. Żeby określić dokładny termin realizacji inwestycji, trzeba najpierw zapoznać się ze specyfikacją, ponieważ bez tego niemożliwe do ustalenia pozostają konkretne kwestie, jak np. uzyskanie odpowiednich warunków przyłączeniowych do zasilenia (proces ten często jest dłuższy niż realizacja samej inwestycji) czy kluczowy aspekt jakim jest zapewnienie środków na realizację inwestycji. Zgodnie z szacunkami koszt tej inwestycji może wynieść ok 7-8 mln zł, a takich środków nie ma zaplanowanych w budżecie miasta na ten cel w 2024 roku, o czym klub został poinformowany.

8 września odbyło się spotkanie w Wydziale Sportu Urzędu Miasta Poznania podczas, którego władze klubu poinformowały, że na skutek wycofania się z rozgrywek jednego z klubów jest możliwość wystartowania w kolejnym sezonie na poziomie 1-ligowym. Wymogiem, który miał spełnić klub, było zamontowanie oświetlenia na stadionie POSiR Golęcin. Przedstawiciele PSŻ obecni na spotkaniu (Jakub Kozaczyk, Marcin Czaiński), wiedząc jak wyglądają opisane wyżej plany dot. modernizacji obiektu, zapowiedzieli, że minimalnym wymogiem jest korzystanie przynajmniej z oświetlenia mobilnego. Przedstawiciele klubu zadeklarowali, że zorientują się w możliwości korzystania z mobilnego oświetlenia i z jakimi to wiąże się kosztami. Władze miasta podczas spotkania poinformowały klub, że są gotowe zwiększyć dotację dla klubu na kolejny sezon, tak żeby pomóc pokryć koszty związane z tymczasowym oświetleniem.

Do kolejnego spotkania władz klubu oraz PZMot z przedstawicielami magistratu doszło 20 września. Na tym spotkaniu klub miał przedstawić szczegóły dotyczące kosztów zapewnienia oświetlenia mobilnego, czego nie zrobił. Tego samego dnia klub opublikował oświadczenie, w którym postawiono ultimatum w sprawie zamontowania stałego oświetlenia.


Tymczasem PSŻ podał, że swoją pomoc zaoferował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. - Żużel nie nosi barw partyjnych. Nie jest ani lewy, ani prawy. Wszystkim zależy na rozwoju "czarnego sportu" w stolicy Wielkopolski - zaznaczył klub. W czwartek doszło także do kolejnego spotkania z przedstawicielami miasta. - Przedstawiciele miejskiego magistratu zadeklarowali, iż w najbliższym czasie zaprezentowane zostaną dalsze działania w zakresie modernizacji stadionu na Golęcinie, w tym budowy oświetlenia - dodał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega. W 11 powiatach naszego regionu!
17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
7.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro