Reklama

Specjalne drony mają pojawić się nad polami. Jaki będzie cel tych nalotów?

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Polska będzie jednym z pierwszy krajów w Europie, który ją wdroży na szeroką skalę w zalegalizowany sposób.

W Rolniczo - Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbyła się inauguracyjna sesja demonstracyjna nowego drona opryskowego. Na sesji demonstracyjnej "Otwarcie przestrzeni powietrznej dla rolniczych dronów opryskowych w Polsce - prezentacja nowego drona ABZ Innovation L10". Spotkanie miało u podstaw podjęcie tematu zbudowania ram prawnych do nalotów opryskowych w polskim rolnictwie, które dadzą możliwość wykorzystania potencjału nowych technologii dronowych przez krajowe gospodarstwa rolne.

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prezes zarządu aeroMind Justyna Siekierczak uroczyście podpisali umowę o współpracy, w ramach której istotną rolę odegrają badania naukowo-wdrożeniowe dla potrzeb ustawodawczych oraz praktycznych wdrożeń dronów opryskowych we wszystkich zakresach krajowego przemysłu rolnego.

"Innowacyjność jest kluczowym priorytetem dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Staramy się odgrywać istotną rolę w generowaniu nowej wiedzy, prowadzeniu badań, rozwijaniu technologii i wprowadzaniu innowacji w różnych dziedzinach. Inwestujemy w nowoczesne laboratoria, zapewniamy naszym naukowcom dostęp do nowych technologii i narzędzi badawczych oraz zachęcamy pracowników naukowych do prowadzenia pionierskich badań. Współpracujemy także z przemysłem i instytucjami zewnętrznymi, aby przenosić swoje badania na rynek i wpływać na rozwój społeczno-gospodarczy, stąd nasze partnerstwo w tym przedsięwzięciu" - wyjaśniał podczas spotkania rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz. .

Wraz z postępem technologicznym rosną możliwości w branży rolniczej. Dzięki wprowadzeniu dronów, rolnicy mogą przenieść rolnictwo precyzyjne na wyższy poziom. Sekret efektywnego opryskiwania leży w równomiernym i ukierunkowanym rozprowadzaniu płynu. "Głównym celem jest zwiększenie wydajności i produktywności operacji rolniczych, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko. Drony rolnicze wykorzystują informacje o poziomie wegetacji roślin, oparte na danych z kamer multispektralnych do identyfikacji obszarów, które wymagają większej uwagi, pozwalając im skoncentrować swoje zasoby na tych obszarach. Oprysk z drona pomaga rolnikom zmniejszyć zużycie wody i nawozów, co prowadzi do mniejszego marnotrawstwa płynów i mniejszej emisji czego?. Ponadto rolnictwo precyzyjne pomaga rolnikom zwiększać plony, zapewniając oparte na danych informacje na temat najlepszych praktyk dla ich upraw" - informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania!
23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
11.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro