Reklama

Nowy festiwal w Poznaniu. Organizatorzy zapowiadają trzy dni atrakcji

fot. UMP
fot. UMP

W najbliższy weekend, czyli od 5 do 7 sierpnia 2022 roku zadebiutuje Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bambrów.

Celem festiwalu jest zaproszenie poznanianek i poznaniaków do wspólnego zastanowienia się, czym tradycje są dzisiaj i jakie mają znaczenie. Dla turystek i turystów będzie to okazja, by poznać bliżej poznańską kulturę i dziedzictwo.

Samo słowo festiwal pochodzi z łaciny i oznacza tyle, co radosny, świąteczny, i takie właśnie ma być nasze wydarzenie. Dlatego nie zabraknie w nim spotkań, rozmów, spektakli, koncertów, pokazów i warsztatów dla osób w każdym wieku, a szczególnym punktem programu będzie niedzielny Korowód Bamberski - mówi Arleta Kolasińska, współautorka Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Festiwalowe wydarzenia będą się odbywać w weekend od 5 do 7 sierpnia 2022 roku na placu Kolegiackim i Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta oraz w rozmaitych przestrzeniach miasta - od Ostrowa Tumskiego i Śródki, przez Stare Miasto aż po Jezioro Rusałka.

Dzieci będą mogły między innymi samodzielnie zaprojektować przypinkę inspirowaną tradycyjnymi wzorami, spotkać się z poznańskimi koziołkami, wybrać na spacer śladami poznańskich legend, a dzięki średniowiecznemu placowi zabaw dowiedzieć się, jak gzuby bawiły się przed wiekami. Ważną częścią programu będą debaty. Zaproszeni goście będą rozmawiać o tradycjach muzycznych Poznania, pracy organicznej i wyjątkowo aktualnej wielokulturowości - informują miejscy urzędnicy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo przenikają nas tradycje i dziedzictwo. Można je odnaleźć w architekturze naszego miasta, w tym, jakie mamy poglądy i jak o nich mówimy, a nawet w tym, co jemy. Zależy nam na tym, by pokazać, jak wielką inspiracją może być tradycja. Będzie można to zobaczyć i usłyszeć choćby podczas festiwalowych koncertów i dyskusji - tłumaczy Andżelika Jabłońska, współorganizatorka festiwalu.

W festiwalowy weekend na placu Kolegiackim zabrzmi muzyka. W piątek o godzinie 19:00 otwarcie festiwalu uświetni Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele i Przyjaciele. W sobotę o tej samej porze zaprezentuje się zespół Morga, śpiewając o życiu i śmierci, łącząc muzykę tradycyjną z rockiem.

To, co robią od wielu lat Bambrzy, jest dla nas inspiracją. Doroczne święto bamberskie, które odbędzie się w niedzielę, to kulminacja festiwalu i najważniejsze jego wydarzenie - zaznacza Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektor Wydziału Kultury UMP. - Festiwal ma dwa nurty: pierwszy, ludyczny, który pozwala nam się cieszyć tym, kim jesteśmy i jaką tożsamość reprezentujemy. Drugi, poprzez który chcemy poddać tę tożsamość pod dyskusję, myśleć o tym, jak tradycje wpływają na nas dzisiaj oraz co z nich wynika na przyszłość - dodaje.

Niedziela, 7 sierpnia, będzie Świętem Bambrów. O godzinie 14:00 spod Muzeum Bambrów Poznańskich przy ulicy Mostowej ruszy korowód w kierunku placu Kolegiackiego, z oprawą muzyczną Orkiestry MPK Miasta Poznania.

Bambrzy są częścią poznańskiej społeczności od ponad 300 lat. To coś naprawdę wyjątkowego. Ten jubileusz uczciliśmy wydaniem albumu "Poznańscy Bambrzy. Historia niezwykła". Jego promocja odbędzie się w piątek, 5 sierpnia, o godzinie 17:00 w Muzeum Bambrów Poznańskich - zaprasza Ryszard Skibiński z Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Udział w większości festiwalowych wydarzeń będzie bezpłatny.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro