Reklama

Duże zmiany na Ławicy. Poznańskie lotnisko chce produkować zielony wodór

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Renata Winczewska
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Renata Winczewska

Poznański Port Lotniczy, rozpoczął proces dekarbonizacji. Podpisał umowę z TÜV SÜD Polska i zamierza pozyskiwać energię z fotowoltaiki, a nadwyżkę wykorzystać do produkcji zielonego wodoru.

Port lotniczy Poznań-Ławica chce zagospodarować potencjał terenu lotniska. Cała inwestycja ruszy jeszcze w tym roku, a do jej realizacji wykorzystane będą unijne środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podpisane porozumienie, to pierwszy krok w stronę dekarbonizacji naszego Portu Lotniczego. Dzięki ekspertom z TÜV SÜD dobierzemy odpowiednią technologię, a produkowany przez nas wodór będzie posiadał odpowiedni certyfikat jakości - mówi Marcin Drzycimski, Dyrektor Strategii i Rozwoju Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Porozumienie obejmuje między innymi przygotowywanie opinii, realizację audytów i analiz bezpieczeństwa, sporządzania ekspertyz, świadczenia usług eksperckich w tym nadzoru inwestycyjnego oraz prowadzenia procesu certyfikacji i uzyskania zgód na użytkowanie nowopowstałej instalacji.

Krok w stronę produkcji zielonego wodoru to przyszłość, która jest nieunikniona. Tym bardziej cieczy nas fakt, że już dziś Port Lotniczy Poznań-Ławica wybrał drogę prowadzącą do dekarbonizacji i produkcji zielonego wodoru - mówi Mieczysław Obiedziński, Prezes Zarządu TÜV SÜD Polska.

Jak informują przedstawiciele poznańskiego portu, celem projektu jest poprawienie efektywności energetycznej oraz dążenie do obniżenia emisyjności Portu Lotniczego poprzez budowę instalacji PV, oraz wymianę floty specjalistycznej na pojazdy zero emisyjne i produkcję wysokiej jakości, certyfikowanego zielonego wodoru.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
22℃
12℃
Poziom opadów:
4.3 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
17.94 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro