Reklama

Park & Ride w Poznaniu: jest większe zainteresowanie, ale na Biskupińskiej parkują średnio 3 auta dziennie

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

Dotarliśmy do danych o obłożeniu parkingów Park & Ride w mieście.

- Ze statystyk wynika, że w tym roku największym powodzeniem cieszy się otwarty w marcu 2021r. obiekt przy ulicy Św. Michała. Średnia zajętość miejsc na tym parkingu rośnie od początku roku i w marcu sięgnęła 64 proc. To więcej niż na funkcjonującym od 2018 r. i dysponującym większą liczbą miejsc obiekcie przy PST Szymanowskiego, który jest drugim najbardziej popularnym parkingiem P&R w Poznaniu. Statystki pokazują, że z miesiąca na miesiąc rośnie zainteresowanie (choć w różnym tempie i różnym stopniu) wszystkimi 4 obiektami Parkuj i Jedź - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego.

Jak wyglądała sytuacja w pierwszym kwartale tego roku? Na parkingu przy Szymanowskiego w styczniu średnia zajętość dzienna oscylowała w okolicy 32 procent. W marcu było to już 51 procent. Na Świętego Michała w styczniu zajętość wyniosła prawie 42 procent, a w marcu ponad 64 procent. Najgorzej jest na parkingach przy rondzie Starołęka i Biskupińskiej. Na pierwszym w styczniu średnia dzienna zajętość wyniosła nieco ponad 13 procent, a w marcu poniżej 19 procent. Na Biskupińskiej w styczniu było to nieco ponad 4 procent, a w marcu mniej niż 6 procent. Oznacza to, że na parkingu przy rondzie Starołęka średnio w styczniu parkowało 8 aut dziennie, a w marcu 11 aut dziennie. Na Biskupińskiej były to 2 auta dziennie w styczniu i 3 auta w marcu.

Obecnie trudno jest jeszcze porównać sytuację rok do roku, ze względu na to, że parkingi Św. Michała, rondo Starołęka i Biskupińska otwarto 15 marca 2021 roku. Można więc porównać okres 15 - 31 marca. - Porównując okres 15-31.03.2021 do analogicznego okresu roku 2022, zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się obiekty Św. Michała i Szymanowskiego, gdzie średnia zajętość miejsc w terminie 15-31.03.2022r. wynosiła odpowiednio prawie 71 proc. i prawie 57 proc. Dla pierwszego obiektu jest to wzrost o 56 proc., dla drugiego o prawie 36 proc. Co ciekawe liczba wjazdów na parking przy ul. Św. Michała w w/w okresie niemal dorównała obiektowi przy PST Szymanowskiego, choć ten pierwszy obiekt oferuje o 30 miejsc postojowych mniej. Cieszy również fakt, że przy rekordowych liczbach wjazdów w ciągu dnia na parking przy Św. Michała średnio 80 proc. z nich odbywa się przy użyciu karty PEKA z biletem okresowym. To najlepiej obrazuje powodzenie modelu łączenia różnych form przemieszczania się (samochód - transport publiczny) przy wykorzystaniu karty PEKA i taryfy biletowej - dodaje Trzebiatowski.

- W porównaniu do marca 2021 zdecydowanie lepsze wyniki notuje także parking przy rondzie Starołęka (ponad 3-krotny wzrost), ale wciąż obiekt ten ma zdecydowanie większy potencjał do wykorzystania. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się obiekt przy ul. Biskupińskiej - kończy.

Jak więc wyglądają liczby? Przez około 2 tygodnie marca 2021 roku na Szymanowskiego dziennie parkowało średnio 27 aut, a w analogicznym okresie tego roku - 74 auta. Na świętego Michała w badanym okresie w ubiegłym roku zostawiano średnio 15 aut dziennie, a w tym roku 71 aut. Na rondzie Starołęka w zeszłym roku były to nieco ponad 3 auta dziennie, a w tym roku 11 aut. Na Biskupińskiej jest najgorzej - 2,5 auta w ubiegłym roku, a w tym 3 auta dziennie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
14.01 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro