Reklama

Rynek Łazarski: trwa montaż unikatowego dachu z superfolii. Jedna z największych takich poduszek na świecie

fot. Skanska
fot. Skanska

Targowisko na Rynku Łazarskim będzie mieć niezwykłe zadaszenie.

To kulminacyjny etap przebudowy Rynku Łazarskiego. - Ze względu na temperaturę powietrza firma rozpoczęła montaż poduszek z folii ETFE w kwietniu, na ważącej 135 ton i wzniesionej jeszcze w ubiegłym roku stalowej konstrukcji, która składa się z 26 słupów i 3 ringów: wewnętrznego, który nie będzie zadaszony, oraz środkowego i zewnętrznego - wyjaśnia Skanska, która realizuje prace. - Poznański dach będzie składać się z 2 poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m kw.) i małej (492 m kw.) wznoszących się na 26 stalowych słupach. W przypadku tak dużych poduszek jednokomorowych dużą część konstrukcji jest ukryta wewnątrz nich. Skanska zamontowała już małą poduszkę pomiędzy ringiem wewnętrznym i środkowym. Montaż dużej, jednej z największych na świecie, właśnie się rozpoczyna i potrwa około 3 tygodnie. Ostatecznie obie poduszki - mała i duża - zostaną połączone w jedną całość i będą zasilane powietrzem przez 3 agregaty - dodaje.

- Folia ETFE zastosowana w zadaszeniu Rynku Łazarskiego ma grubość 300 mikrometrów i jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylentetrafluoroetylen). Materiał ten jest wysokoprzezroczysty, lekki, elastyczny, ma wysoką wytrzymałość, jest niepalny i podlega recyklingowi. Jest też kilkadziesiąt razy lżejszy niż szkło. Folia jest odporna na surowe warunki chemiczne, promieniowanie UV, ekstremalne zmiany temperatury. Dolna folia dachu Rynku Łazarskiego będzie w 70% zadrukowana szarymi kropkami o średnicy 16 mm, żeby nieco zaciemnić przestrzeń poniżej i zapewnić efekt chłodzenia. Dzięki temu w gorący dzień i przy dużym nasłonecznieniu klienci będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy, a owoce i warzywa dłużej zachowają świeżość. Folia nie niszczy się pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, a pod wpływem deszczu lub śniegu sama się oczyszcza.

Za montaż poduszek w zadaszeniu odpowiadają wspinacze przemysłowi - z podnośników nożycowych lub lin. - Zapakowany panel membrany, złożony w paczkę o wymiarach 2x3 m, jest transportowany na górę, podwieszany na przygotowanej platformie roboczej i dopiero tam rozpakowywany. Następnie wspinacze rozkładają membranę, rozciągają ją po konstrukcji stalowej, właściwie pozycjonują i za pomocą profili aluminiowych montują. W przypadku dolnej warstwy panel membrany jest rozkładany na wykładzinie ochronnej, a następnie przy pomocy lin i bloczków wciągany na odpowiednią wysokość oraz montowany do konstrukcji przy pomocy profili aluminiowych.

Wszystkie prace na Rynku Łazarskim mają zakończyć się w sierpniu i pochłoną 43 mln złotych. Kupcy mają pojawić się na nowym targowisku jesienią.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega. W 19 powiatach naszego regionu!
20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro