Reklama

Rok akademicki w cieniu pandemii. Jak będą funkcjonować poznańskie uczelnie?

fot. Uniwersytet Przyrodniczy
fot. Uniwersytet Przyrodniczy

Niektóre poznańskie uczelnie już zdecydowały, jak będzie wyglądało nauczanie w ich murach podczas roku akademickiego 2020/2021.

Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdecydowały, że zajęcia w roku akademickim 20/21 prowadzone będą zdalnie. Ich część, ze względu na etap kształcenia lub specyfikę, odbywać się będzie mogła w budynkach uczelni. Decydować o tym będą kierujący procesem kształcenia, czyli w większości przypadków.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu również informuje, że większość zajęć w najbliższym semestrze odbywać się będzie zdalnie.
Stacjonarnie odbywać się będzie jedynie niewielka część zajęć, jak choćby w przypadku studentów anglojęzycznych, z wymiany międzynarodowej, czy niektóre ćwiczenia mające formę laboratoriów. Co ważne, zajęcia dydaktyczne będą prowadzone zdalnie w czasie rzeczywistym, zgodnie z obowiązującym planem zajęć - informuje Krzysztof Skrzypek, rzecznik prasowy uczelni.

Politechnika Poznańska na razie tylko przez pierwsze tygodnie przygotowuje się na naukę online. Dalsze decyzje będą dopiero podejmowane. Ze względu na dynamikę sytuacji epidemicznej władze uczelni podjęły decyzję w odniesieniu do pierwszych 6 tygodni semestru, które w większości planujemy prowadzić w formie zdalnej. Przygotowany będzie tymczasowy rozkład zajęć, obejmujący przede wszystkim zdalne wykłady i możliwe do przeprowadzenia e-learningowo ćwiczenia lub projekty. Zajęcia laboratoryjne wymagające obecności studentów w sali zostaną czasowo odroczone - mówi dr Agnieszka Misztal, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Poznańskiej.

Odmiennie zorganizowane będzie kształcenie studentów pierwszego i ostatniego semestru. W tym przypadku w planie pojawią się wszystkie rodzaje zajęć w formie mieszanej tj. zdalnej i stacjonarnej.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu również pozostaje w trybie online. Wszystkie wykłady w roku akademickim 2020/2021 prowadzone będą w formie zdalnej, w tym z wykorzystaniem e-learningu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dziekani mogą podjąć decyzję o stacjonarnej formie ich przeprowadzenia - informują władze Uniwersytetu Medycznego.

W semestrze zimowym zdalnie mają odbywać się wszystkie fakultety i lektoraty. Ponadto władze uczelni rekomendują prowadzącym zajęcia, by seminaria w semestrze zimowym także realizowane były online.

Jak poinformowały władze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zarządzenie rektora w sprawie organizacji roku akademickiego na UPP ma zostać wydane w drugiej dekadzie września. Przewidujemy, że zajęcia dydaktyczne będą realizowane metodą i techniką kształcenia zdalnego na wszystkich kierunkach, co najmniej przez pierwszy miesiąc semestru zimowego. Zakładamy, że po tym czasie będzie można podjąć prowadzenie części zajęć w formie tradycyjnej - w siedzibie UPP. Jest to uzależnione od decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Planujemy, że w formie zdalnej będą odbędą się wszystkie seminaria co najmniej do końca semestru - zaznaczają władze Uniwersytetu Przyrodniczego.

W budynkach uczelni będą mogły być realizowane wyłącznie zajęcia wymagające dostępu do specjalistycznego wyposażenia i aparatury, w tym badania umożliwiające przygotowanie prac dyplomowych.

Do tej pory decyzji odnośnie tego w jaki sposób będą odbywać się zajęcia w nowym roku akademickim nie podjęły jeszcze władze Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest to uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju, a w szczególności od wytycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tej sprawie. Aby zadbać jednak o bezpieczeństwo dla pracowników i studentów w trakcie przeprowadzenia wykładów i zajęć w pracowniach oraz pobycie na uczelni, władze Uniwersytetu Artystycznego pracują już nad tymi rozwiązaniami - mówi Artur Adamczak, rzecznik prasowy uczelni.
Jedna z opcji, jaką bierze UAP pod uwagę, to tzw. praca w trybie hybrydowym. Oznacza to, że wykłady odbywać się będą w formie online, a zajęcia w pracowniach w trybie stacjonarnym, ale w mniejszych grupach.

Władze Akademii Muzycznej również nie wydały jeszcze zarządzenia w sprawie organizacji nowego roku akademickiego. Istnieje możliwość wprowadzenia systemu hybrydowego. Obserwujemy rozwój sytuacji, jednak w chwili obecnej najbardziej prawdopodobny scenariusz to ograniczenie zajęć grupowych i przeniesienie ich do internetu. Zajęcia indywidualne i praktyczne ze względu na charakter kształcenia, miałby odbywać się bez zmian - mówi dr Szymon Musioł, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki akademii.
Decyzja ma być podana 25 września.

Również we wrześniu ma się pojawić komunikat odnośnie organizacji zajęć na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Źródło UMP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
13.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro