Reklama
Reklama

Kolejna obwodnica w Wielkopolsce coraz bliżej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Google Street View

W piątek pisaliśmy o zbliżającym się projekcie koncepcyjnym obwodnicy Żodynia, a wiele dzieje się także w sprawie obwodnicy Gostynia.

Obwodnica Gostynia ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 12. - Inwestycja była przygotowywana od wielu lat. Decyzja środowiskowa była wydana już w 2013r. Data ważności DŚU to 16.01.2024r. Zrobiliśmy pierwszy krok, aby rozpocząć realizację. Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na wykonanie badań geotechnicznych i wykonanie dokumentacji badań podłoża gruntowego w celu rozpoznania warunków gruntowo-wodnych dla obwodnicy - informuje Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA.

Wykonawca wybrany w drodze przetargu będzie mieć 120 dni na wykonanie badań oraz sporządzenie dokumentacji. - Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu w formule Projektuj i Buduj, który jest zaplanowany na IV kwartał 2020 roku, a realizacja w latach 2022-2024 - dodaje. - W ramach budowy obwodnicy Gostynia powstanie nowy odcinek drogi klasy GP o przekroju 1x2 oraz odcinkowo 2+1, o długości 17 km.

Obwodnica Gostynia ma być jedną z 8, które powstaną w Wielkopolsce do 2030 roku w ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic". Oto pozostałe obwodnice, które mają powstać:
- Obwodnica Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32,
- Obwodnica Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72,
- Obwodnica Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
- Obwodnica Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
- Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Obwodnica Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32.

Szacuje się, że koszt budowy 100 obwodnic w Polsce to prawie 28 miliardów złotych. Inwestycje mają być finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
11℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro