Reklama

Poznańskie instytucje kultury przygotowują się do otwarcia. Podano wstępne terminy

fot. UMP
fot. UMP

Decyzją rządu jako pierwsze taką możliwość będą miały muzea, galerie sztuki i biblioteki. Muszą jednak spełniać surowe normy sanitarne.

Chcemy otwierać instytucje kultury, ale nie w pośpiechu. W pierwszej kolejności musimy zapewnić bezpieczeństwo pracowniczkom i pracownikom, a także osobom odwiedzającym te przestrzenie. Dlatego każda instytucja objęta aktualnymi regulacjami będzie miała odrębny tryb ponownego uruchomienia działalności - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę.


W muzeach i galeriach sztuki podczas zwiedzania niedostępne będą między innymi audioprzewodniki, tablety i inne urządzenia dotykowe.
Otwarcie od 4 maja niektórych instytucji kultury - muzeów, galerii sztuki i bibliotek - umożliwiło wydane 2 maja rozporządzenie Rady Ministrów. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami podczas przygotowywania instytucji do nowego otwarcia niezbędna jest konsultacja proponowanych działań z lokalnymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.
Dyrektorzy wraz ze swoimi współpracownikami są w trakcie zamawiania potrzebnego sprzętu oraz opracowywania procedur bezpieczeństwa, które będą konsultowane ze służbami sanitarnymi. Miasto Poznań oferuje instytucjom kultury wsparcie w pozyskaniu lub zakupie części środków ochrony osobistej, ale zakup większej liczby maseczek, rękawiczek, płynów dezynfekcyjnych czy montaż osłon z pleksiglasu to wydatek, który uszczupli budżet niektórych jednostek nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie - informuje Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury.

W środę, 6 maja w Poznaniu działalność wznowiło Muzeum Narodowe. Wśród instytucji, których organizatorem jest Miasto Poznań, jako pierwsza otwarcie dla publiczności zapowiada Galeria Miejska Arsenał na Starym Rynku - już w najbliższy piątek, 8 maja.

Od poniedziałku, 11 maja poznaniacy i turyści prawdopodobnie będą mogli znów odwiedzać Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44. Ze względu na specyfikę użytkowania nadal nieczynny będzie mieszczący się w tym samym budynku fotoplastykon.

18 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Muzealnika, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości planuje otworzyć dwa swoje oddziały - Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, z wyłączeniem pewnych fragmentów ekspozycji. Na przełomie maja i czerwca do przyjęcia gości mają być gotowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. 18 maja prawdopodobnie otwarte będą już wystawy w Pałacu Górków - głównej siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - informują miejscy urzędnicy.

W drugiej połowie maja działalność planuje wznowić Biblioteka Raczyńskich. Ze względu na dużą liczbę bibliotecznych filii, które należy dostosować do nowych wymogów, przygotowania muszą potrwać dłużej.

Także pod koniec maja ponownie będzie można obejrzeć ekspozycję czasową "W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego" w Bramie Poznania. Od połowy maja w Centrum Kultury ZAMEK prawdopodobnie znów będzie można oglądać wystawę "Nieznany Impresjonizm. Manet, Pisarro i im współcześni", a od czerwca zwiedzać odnowione zachodnie skrzydło gmachu po renowacji. O ile nie zmienią się obostrzenia rządu, zawieszona pozostanie działalność: warsztatowa, koncertowa, teatralna i kinowa Zamku - informują urzędnicy.

Na zezwolenie na wznowienie działalności czekają pozostałe instytucje kultury, ale też prywatne przestrzenie kulturotwórcze: teatry, kina, domy kultury czy sale koncertowe i kluby.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
24.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro