Reklama
Reklama

ZM GOAP odnosi się do zarzutów UOKiK: "stawki na terenie Związku należą obecnie do najniższych w kraju"

fot. archiwum

Dyrektor ZM GOAP odniósł się do porannych doniesień Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O zarzutach UOKiK wobec ZM GOAP piszemy TUTAJ. Prezes urzędu podejrzewa, że konsorcjum firm Remondis Sanitech Poznań, SUEZ Zachód, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys, KDS, EKO-TOM Turguła, ORDO Poznań i Przedsiębiorstwo Usług Komunalno-Transportowych Vikom, które wygrało większość przetargów na odbiór odpadów w latach 2018 - 2022 w Poznaniu i okolicznych gminach, "mogło służyć jedynie zawarciu porozumienia ograniczającego konkurencję". Firmy mogły bowiem wystartować w przetargu samodzielnie, ale tego nie robiły.

Andrzej Springer, szef ZM GOAP wyjaśnia, że Związek Międzygminny nie jest podmiotem ani stroną w postępowaniu prowadzonym przez UOKiK. - W dotychczasowych działaniach Urzędu Związek uczestniczył w sposób przewidziany przepisami prawa, przekazując wszystkie wymagane w toku postępowania informacje. Podkreślenia wymaga fakt, iż postępowanie dotyczy uczestników konsorcjum, a przekazana mediom informacja nie zawiera żadnych zastrzeżeń odnoszących się do organizacji, procedowania i rozstrzygnięć w przeprowadzonych przez Związek postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych - tłumaczy.

- Jako nieuprawniony należy ocenić zarzut, iż mieszkańcy wskutek działań konsorcjantów mogli ponosić zawyżone opłaty. Już samo porównanie obecnych stawek płaconych przez mieszkańców aglomeracji poznańskiej, ze stawkami w okolicznych gminach wskazuje, iż sytuacja taka nie ma miejsca, a stawki obowiązujące na terenie Związku należą obecnie do najniższych w kraju. Pokreślenia wymaga także fakt, iż UOKiK nadal prowadzi wszczęte postępowanie wobec Wykonawców. Dlatego też, do czasu zakończenia prac, przesądzanie o wynikach prowadzonego postępowania jest przedwczesne i nieuprawnione. Związek Międzygminny GOAP nie został przez Urząd dotychczas poinformowany o okolicznościach opisanych w skierowanym do mediów komunikacie - dodaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro