Reklama
Reklama

Kolejne zmiany na liniach ZTM: od czwartku będą dodatkowe kursy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jakub Walczak, archiwum

Dodatkowe kursy na liniach miejskich i podmiejskich pojawią się już w czwartek. Z kolei od przyszłego poniedziałku zwiększona zostanie częstotliwości kursowania tramwajów.

Miasto Poznań czyni starania, aby w tym trudnym okresie jak najbardziej sprostać wymogom stawianym przed komunikacją publiczną i na bieżąco monitoruje sytuację. Z uwagi na wysoki poziom absencji prowadzących pojazdy - także spowodowany stanem epidemii - nie ma możliwości przywrócenia roboczego rozkładu jazdy - takiego jaki funkcjonował przed wprowadzeniem ograniczeń. Dotyczy to także linii podmiejskich realizowanych przez operatorów gminnych - informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.


W związku z zaobserwowanymi przypadkami napełnieni przekraczających określone ograniczenia, a także na podstawie sygnałów od pasażerów i informacji przekazanej od nadzoru ruchu MPK uruchomiono tzw. rezerwy czynne - w godzinach porannego szczytu dzisiaj wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie nr 1, 7, 8, 9, 16 i 19. Podobnie, podczas dzisiejszego popołudniowego szczytu komunikacyjnego oraz jutro i w piątek, wszystkie rezerwy zostaną skierowane do wzmocnienia najbardziej obciążonych linii i kursów - dodaje.


Wzmocnienia obowiązujące od 26 marca (czwartek)
- oprócz powyżej opisanych dodatkowe kursy będą wykonywane na liniach miejskich nr: 5, 16 i 168, natomiast na linii nr 173 najbardziej obciążone kursy obsługiwane będą autobusami przegubowymi.
- dodatkowe autobusy wyjadą także na najbardziej obciążone kursy na liniach podmiejskich nr: 342, 603, 614 i 704.
- dodatkowo, dodane zostaną kursy na liniach podmiejskich nr: 716, 802, 804, 811, 813,


Zmiany w rozkładzie obowiązujące od 30 marca (poniedziałek)

- tramwaje w godzinach szczytu tj. pomiędzy godzinami 5:00 a 8:30 oraz 14:00 i 17:00 na wszystkich liniach będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością - co 12 minut, natomiast w pozostałym okresie co 20 minut;
- zawieszona zostanie linia nr 19;
- linia nr 14 zostanie przywrócona jako całodzienna;
- linia nr 15 zostanie przywrócona w godzinach szczytów komunikacyjnych.


Na liniach autobusowych będzie obowiązywał obecny układ linii ze zmianą na liniach: 174 i 191, dla których częstotliwość w godzinach szczytów będzie wynosić co około 12 minut.


Dla pozostałych linii autobusowych pojazdy pozostające w rezerwie będą wzmacniać kursy, na których podróżuje najwięcej pasażerów.


Należy pamiętać, że wprowadzenie powyższych zmian wiąże się z wykorzystaniem ostatniej rezerwowej grupy kierowców i motorniczych. Tym samym, w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem przez prowadzącego pojazd i zarządzenia kwarantanny w stosunku do części załogi, znacznie wzrasta ryzyko braku możliwości obsługi pełnej sieci komunikacyjne
j - kończy Trzebiatowski.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro