Reklama
Reklama

Młodzież Wszechpolska o "wyzwoleniu Poznania". "Termin ten zakłamuje rzeczywistość"

fot. Młodzież Wszechpolska

W niedzielę w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Poznania.

- Obecne próby zakłamywania historii nie mogą być pretekstem do umniejszania roli tych, którzy 75 lat temu oddali życie za naszą wolność - wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W Bitwie o Poznań, która zakończyła okrutny, najgorszy w historii naszego miasta okres niemieckiej okupacji, zginęło ok. 6 tys. żołnierzy radzieckich. Jesteśmy im winni hołd i szacunek, niezależnie od negatywnych emocji wywoływanych nieakceptowalnymi wypowiedziami różnych polityków, także rosyjskich - dodaje.

ÓSMIOKLASISTO sprawdź swoje preferencje zawodowe-TEST ON-LINE. Gratis dla wszystkich wybierających profil medyczny. Warto poznać swoje zainteresowania, preferencje naukowe. Profesjonalne testy predyspozycji zawodowych.
REKLAMA

Poznaniacy zakończenie walk o Poznań mogli w niedzielę uczcić m.in. odwiedzając piknik militarny czy podziwiając rekonstrukcję bitwy o Poznań, o czym pisaliśmy na naszym portalu. Happening przygotowała Młodzież Wszechpolska. - W niedzielę minęło 75 lat od rzekomego "wyzwolenia" Poznania przez wojska radzieckie. Termin ten zakłamuje jednak rzeczywistość, kojarząc się ze zrzuceniem jarzma niemieckiej tyranii. W rzeczywistości doszło do zmiany oprawców, zmiany krwawej, nienawistnej. Nie można mówić o "wyzwoleniu" kiedy rzekomi wybawcy gwałcili, mordowali i okradali mieszkańców z ich dobytku - informuje MW. - Poznańskie koło Młodzieży Wszechpolskiej w przeddzień krwawego wydarzenia, tak czule rozpamiętywanego przez lewicowe kręgi polityczne postanowiło za pomocą wymownego happeningu ukazać prawdziwy przebieg wydarzeń związanych z wejściem Armii Czerwonej do stolicy Wielkopolski i poddać w wątpliwość słuszność używanej dla tego zdarzenia terminologii.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w Wielkopolsce
16℃
10℃
Poziom opadów:
4.7 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro