Reklama
Reklama

Skwer im. prezydenta Szczęsnego Kaczmarka miał powstać przy... poznańskim centrum handlowym

fot. archiwum Telewizji WTK

Nad propozycją mieli we wtorek dyskutować miejscy radni, ale ostatecznie została ona wycofana z obrad.

Wojciech Szczęsny Kaczmarek był prezydentem Poznania w latach 1990 - 1998 roku i przez wielu uważany jest za jednego z najbardziej zasłużonych włodarzy naszego miasta. Jakiś czas temu pojawiła się propozycja, by nazwać jego imieniem poznański skwer i tym samym uczcić jego pamięć.

ÓSMIOKLASISTO sprawdź swoje preferencje zawodowe-TEST ON-LINE. Gratis dla wszystkich wybierających profil medyczny. Warto poznać swoje zainteresowania, preferencje naukowe. Profesjonalne testy predyspozycji zawodowych.
REKLAMA

Aby propozycja nazwy trafiła na obrady miejskich radnych, musiała najpierw zyskać pozytywną opinię miejskiej Komisji Kultury i Nauki. Już podczas posiedzenia komisji głosy w tej sprawie były podzielone. Okazało się, że nazwany imieniem prezydenta miałby zostać skwer przy centrum handlowym Avenida, dworcu PKP i autobusowym. Swój sprzeciw wyraziła radna Bonk-Hammermeister. Jak stwierdziła, nie można zrobić "czegoś takiego" prezydentowi Kaczmarkowi. Konkretnie chodzi o nazwanie jego imieniem skweru przy "dziele" prezydenta Ryszarda Grobelnego - centrum handlowym z dołączonym dworcem. Negatywnie na ten temat wypowiedzieli się także radni osiedlowi z Wildy, a to właśnie na Widzie znajduje się skwer.

Ostatecznie Komisja Kultury i Nauki... propozycję zaopiniowała pozytywnie. We wtorek na sesji radni mieli zaakceptować nową nazwę dla skweru, ale w ostatniej chwili ten punkt wykreślono z programu obrad. Nie wiadomo czy prezydent Szczęsny Kaczmarek doczeka się upamiętnienia poprzez nazwanie jego imieniem skweru czy ulicy w innym rejonie Poznania. Można jednak przypuszczać, że taki pomysł pojawi się w przyszłości.

Wojciechowi Szczęsnemu Kaczmarkowi poznaniacy zawdzięczają miedzy innymi: giełdę na Franowie, tor regatowy na Malcie czy trasę PST. Były prezydent Poznania zmarł 26 maja 2009 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 67 lat. Był absolwentem i późniejszym wykładowcą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80. działacz "Solidarności". Piastował urząd prezydenta Poznania od roku 1990 do 1998. Współtwórca i pierwszy prezes restytuowanego po wojnie Związku Miast Polskich. W latach 2000-2003 konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Kawaler francuskiego Orderu Legii Honorowej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w Wielkopolsce
16℃
10℃
Poziom opadów:
4.7 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro