Reklama
Reklama

Poznań chce mieć najlepszą komunikację w Polsce. Mają w tym pomóc buspasy i inwestycje

fot. UMP

Celem miasta Poznań jest stworzenie najlepszego systemu komunikacji w Polsce.

Urzędnicy przedstawili swój plan na czwartkowej konferencji prasowej. - Chcemy, żeby poznańska komunikacja, która w tej chwili jest jedną z najlepszych w Polsce, za kilka lat, uwzględniając nową perspektywę unijną, była najlepsza. Wiemy, że mamy pewne zaległości i dużo do zrobienia, ale mamy konkretny plan i cel. Dążymy do najlepszej komunikacji w Polsce - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Transport ma być najlepszy w odczuciu pasażerów. W codziennych wyborach ma wygrywać z komunikacją indywidualną - dodał Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Na atrakcyjność transportu zbiorowego ma wpłynąć m.in. poprawa jego punktualności. W zeszłym roku wyniosła ona (łącznie dla autobusów i tramwajów) 78,97 proc. Rok wcześniej w mieście było to 78,15 proc.

Sytuację poprawić mają również budowane parkingi park&ride oraz planowane parkingi przy węzłach przesiadkowych na Górczynie, przy węźle Grunwaldzka oraz przy stacji Poznań Podolany. Wśród zapowiedzi znalazło się również 600 nowych wiat przystankowych.

Ważnym elementem miejskiej strategii mają być buspasy. Obecnie na terenie Poznania liczą one w sumie 10 km długości, ale nowe mają pojawić się już w najbliższych miesiącach.

- Ponadto opracowana zostanie kompleksowa koncepcja dotycząca nowych buspasów w centrum. Aktualnie trwają przygotowania do przetargu - zlecenie na nie nastąpi przełomie I i II kwartału. W oparciu o wykonaną koncepcję podjęte zostaną konkretne działania, zmierzające do tego, aby autobusy nie stały w centrum w korkach, a pasażerowie nie tracili cennego czasu - zapowiada urząd miasta.

W realizacji celu mają też pomóc inwestycje, m.in. nowe trasy tramwajowa w ciągu ulicy Ratajczaka czy Unii Lubelskiej, a w planach są budowa II etapu Tramwaju na Naramowice - pomiędzy pętlą Wilczak a Małymi Garbarami oraz tras tramwajowych na: os. Kopernika, Klin Dębiecki, Poznań-Wschód, do tzw. Bramy Zachodniej oraz Marcelin.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wzrost ciśnienia. Możemy czuć się fatalnie!
4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
13.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro