Reklama
Reklama

Nie wiesz która polisa na życie jest najlepsza? Sprawdź ranking

Nowy rok sprzyja podejmowaniu planów oraz nowych kroków w swoim życiu. Jednym z nich może być zakup ubezpieczenia na życie. Sam pomysł jest bardzo dobry i powinien przynieść w przyszłości wiele korzyści. Tylko jak wybrać dobre ubezpieczenie?

Rynek ubezpieczeniowy posiada obecnie wiele możliwości, zatem ubezpieczenie można odpowiednio sprofilować. Jednak przy tak dużej ilości dostępnych ofert łatwo się pogubić. Musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze polisy, które punkty w umowie powinieneś koniecznie sprawdzić i gdzie znajdziesz dobry produkt ochronny.


Po co ubezpieczenie na życie?
Na samym początku zadaj sobie podstawowe pytanie: po co Ci w ogóle ubezpieczenie na życie? Wbrew pozorom - odpowiedź może nie być łatwa.
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że polisa na życie mieści w sobie obecnie wiele wariantów ochronnych. Możesz ubezpieczyć siebie oraz swoich bliskich w podstawowym zakresie na wypadek śmierci na określoną sumę pieniędzy. Innym rozwiązaniem będzie z kolei zakup rozszerzenia ochrony w dowolnym zakresie - czyli możesz uzyskać ochronę na wypadek raka lub pobytu w szpitalu. Tutaj decyzja należy do Ciebie i jest oczywiście podyktowana ofertą wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Istnieje również możliwość połączenia polisy z inwestowaniem środków w ramach ubezpieczenia inwestycyjnego. Samodzielnie określasz jaka część składki zostaje przeznaczona na inwestycje, przez co oprócz ochrony możesz powiększać swój kapitał.
Ubezpieczenie na życie może również dotyczyć całej rodziny przy pomocy polisy rodzinnej. Jest to produkt, który oprócz Ciebie ubezpieczy wskazanych przez Ciebie członków rodziny w wybranym zakresie, zachowując jedną składkę.
Jak widać - możliwości masz dużo. Dobrze będzie zatem jasno określić swój cel. Możesz zarówno zabezpieczyć bliskich na wypadek Twojej nagłej śmierci, jak i zapewnić sobie ochronę na czas poważnej choroby. Sam decydujesz o zakresie ochrony oraz wysokości świadczenia, ponieważ Ty sam decydujesz o wysokości sumy ubezpieczenia.
To, jakiej oczekujesz ochrony jest niezwykle ważny. Część osób z racji wysokiego kredytu hipotecznego, może oczekiwać wyłącznie polisy na sumę ubezpieczenia zbliżoną do kwoty, jaką muszą spłacić, inni z kolei będą woleli zabezpieczyć się na niską sumę, ale w szerokim zakresie, ponieważ podejrzewają, że problemy zdrowotne lub wypadek mogą mocno skomplikować ich życie. Tutaj naprawdę warto jest dobrze się zastanowić i określić swoje realne potrzeby.


Ile kosztuje polisa na życie?
Cena ubezpieczenia zależy od kilku ważnych czynników, o których dobrze, żebyś pamiętał przed zakupem:
• suma ubezpieczenia,
• wiek,
• ilość umów dodatkowych,
• czas trwania umowy,
• brak porównania.
Dużą rolę w cenie ubezpieczenia odgrywa suma ubezpieczenia. Musisz mieć świadomość, że rozpiętość w kwotach, na jakie wykupujesz ochronę, jest naprawdę duża. Możesz ubezpieczyć się zarówno na 10 000 zł, jak i nawet 1 000 000 zł. Oczywiście wysoka suma ubezpieczenia zawsze będzie bardziej korzystna, lecz tutaj należy podkreślić, że im wyższa kwota, tym wyższa będzie Twoja składka.
Bardzo ważny jest również Twój wiek, w jakim przystępujesz do zakupu polisy. Oczywistym jest, że inne ryzyko chorób lub nagłej śmierci dotyczy osoby 25-letniej oraz 50-letniej, jednak wiele towarzystw ubezpieczeniowych bardzo mocno zwraca uwagę na każdy kolejny rok życia. Nie warto zatem odkładać decyzji o zakupie polisy na później.
Za ubezpieczenie zapłacisz więcej, gdy zależy Ci na szerokiej ochronie i wybierzesz sporo umów dodatkowych. Tutaj warto się zastanowić czy na pewno każde rozszerzenie jest Ci realnie potrzebne? Nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości, zatem każde zagrożenie jest prawdopodobne, jednak część zagrożeń można z góry wykluczyć i wówczas umowa dodatkowa może okazać się zbędnym wydatkiem.
Na cenę polisy przekłada się również fakt czy wybierzesz umowę na 5 lat czy taką na 20 lat. Im dłuższa umowa, tym bardziej rozkładają się w czasie opłacane składki, których celem jest zgromadzenie określonej sumy pieniędzy.
Jednak najważniejszym czynnikiem, który wpłynie na cenę Twojego ubezpieczenia, jest brak porównania ofert. Słyszałeś sformułowanie "nieznajomość prawa szkodzi"? Parafrazując - nieznajomość rynku szkodzi. Dzięki przeglądaniu i porównywaniu dostępnych ubezpieczeń, możesz znaleźć zarówno lepsze, jak i tańsze produkty. W sytuacji, gdy nie wiesz, jak skutecznie znaleźć wiarygodne źródło informacji w tym zakresie, warto sprawdzić ranking ubezpieczeń na życie: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl, gdzie znajdziemy najlepsze zestawienia polis.


Gdzie znaleźć dobrą polisę?
Możesz oczywiście sprawdzać samodzielnie wszystkie dostępne oferty ubezpieczeniowe, jednak może trwać to bardzo długo, a ponadto - nie masz gwarancji, że dotarłeś do wszystkich ofert.
Ważne jest to, by korzystać z wiarygodnych źródeł informacji w tym zakresie, czyli z pomocy stron, które są niezależne i nie skupiają się na jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Takim źródłem informacji może być np. ranking ubezpieczeniowy, który posiada zestawienie kilkunastu firm ubezpieczeniowych takich jak np. AXA, Allianz, Metlife, Aviva i kilku innych.
Z pomocą rankingu zdecydowanie łatwiej znaleźć dobry produkt, ponieważ od razu dowiadujesz się o tym, jakie oceny poszczególnym polisom przyznają specjaliści branży ubezpieczeniowej. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele cennego czasu, ale również pieniędzy, ponieważ z pomocą rankingu możesz znaleźć wiele tańszych rozwiązań.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia?
Z pewnością wiesz, że przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy - należy dokładnie ja przeczytać, by ominąć kruczki prawne, które będą działać na Twoją niekorzyść. Jednak w praktyce mało kto wnikliwie czyta wszystkie ważne zapisy w umowie, a dzieje się tak dlatego, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego - co koniecznie trzeba sprawdzać w każdej umowie.
Przed zakupem ubezpieczenia powinieneś sprawdzić:
• sumę ubezpieczenia,
• czas trwania umowy,
• możliwość modyfikowania umowy,
• wyłączenia odpowiedzialności,
• cenę polisy.
Przede wszystkim - sprawdź czy kwota, na jaką chcesz się ubezpieczyć, zgadza się z tą kwotą z oferty ubezpieczenia. Może się zdarzyć, że suma, jaką widzisz w opisie produktu dotyczy wyłącznie młodych osób o określonym profilu zdrowotnym.
Upewnij się, że czas trwania umowy również zgadza się z tym, co przeczytałeś w opisie produktu. Podczas podpisywania umowy może okazać się, że wybrany produkt o określonej cenie w rzeczywistości przy wybranym okresie umowy jest znacznie droższy.
Ważne jest również to, by w trakcie trwania umowy, będziesz mógł modyfikować umowę. Co to właściwie znaczy? W razie trudności finansowych dobrym rozwiązaniem jest np. zawieszenie składki. Możesz również w trakcie trwania umowy zwiększyć zakres ochrony lub włączyć w ochronę również swojego partnera.
Sprawdź również, jakie ubezpieczyciel przewiduje wyłączenia odpowiedzialności. Jest to zapis, który przedstawia wyjątki, w jakich ma prawo nie wypłacić Ci świadczenia. Takie okoliczności warto znać, by uniknąć w przyszłości nieprzyjemnego zaskoczenia.
Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą najczęściej tych sytuacji, w których w sposób świadomy działasz na własną niekorzyść - np. prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub nie posiadając potrzebnych uprawnień.
Najważniejszym punktem jest jednak cena ubezpieczenia - sprawdź ją koniecznie! Kwota, jaką widziałeś w ogłoszeniu może dotyczyć np. najtańszego wariantu cenowego lub podstawowego

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wzrost ciśnienia. Możemy czuć się fatalnie!
4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
11.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro