Pogoda jutro Pogoda Poznań
2216
Elektrownia Garbary - Dokument Potencjalny POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
WYSTAWA
trwa od Wtorek, 2017.07.04 do Niedziela, 2017.09.17
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

„Dokument potencjalny” to wystawa, która pokazuje współczesny i historyczny obraz dawnej elektrowni miejskiej (dzisiaj: Elektrociepłownia Garbary). Jesteśmy świadomi nieuchronnej zmiany tego miejsca i w jej obliczu, pragniemy zaprezentować szerokiej publiczności historię i potencjał dziedzictwa tego obiektu. Od 23.06 do 17.09.2017 w Bramie Poznania.

Fotografie: Michał Sita / Aranżacja: Joanna i Marcin Markowscy / Kurator: Michał Kępski / Produkcja: CTK TRAKT

„Znaczenie poszczególnego, pojedynczego wydarzenia historycznego nigdy nie zostanie wyczerpane czy, jak wolisz, jego sens nigdy nie zostanie w pełni opowiedziany. Jego potencjalny wpływ na zmianę teraźniejszości wydaje się nieskończony. My zaś zawsze jesteśmy odpowiedzialni za jego życie po życiu…”
Solidarność w historii – ludzie i idee, Susan Buck-Morss w rozmowie z Katarzyną Bojarską, „Teksty Drugie”, nr 5, 2014, s. 204.

Historia Elektrowni Garbary to historia niedokończona, potencjalna. Monumentalny symbol nowoczesności dziś kojarzyć się może jedynie z biało-czerwonym kominem, widocznym z wielu miejsc. Postindustrialna przestrzeń na Ostrowie Tumskim żyje na uboczu miasta, oddzielona rzeką i torami kolejowymi. Stawia przed nami pytaniami – o miejską tożsamość, o potencjał dziedzictwa, a przede wszystkim o naszą wrażliwość i odpowiedzialność.
Tytułowy „Dokument potencjalny” to wystawa, która pokazuje współczesny i historyczny obraz dawnej elektrowni miejskiej (dzisiaj: Elektrociepłownia Garbary). W tytule wystawy nawiązujemy do jej pierwotnej funkcji. Jesteśmy świadomi nieuchronnej zmiany tego miejsca i w jej obliczu, pragniemy zaprezentować szerokiej publiczności historię i potencjał dziedzictwa tego obiektu.
Jaki jest „duch” tego miejsca? Jakie wartości kryje przestrzeń? Krajobraz Elektrowni to przede wszystkim relacja różnych podmiotów ludzkich i nie-ludzkich. Oryginalność tej przestrzeni tworzą cenne zabytki sztuki inżynieryjnej, fragmenty pierwotnej, modernistycznej architektury, natura, ludzie, oraz… nuta tajemnicy.
Elektrownia Garbary wpisuje się w szerszy ciąg przemian w społecznej i urbanistycznej tkance miasta. Dziedzictwo poprzemysłowe, jak argumentuje Ewa Rewers, może być ważnym punktem startu do dyskusji o nowych koncepcji miejskości w XXI wieku. Korzystając z koncepcji „historii potencjalnej” Arielly Azoulay można w tym dziedzictwie szukać nowych, potencjalnych i pozytywnych możliwości, które prowadzą do współpracy i koegzystencji różnych podmiotów.
Do współpracy przy wystawie zaprosiliśmy poznańskich twórców: Michała Sitę, który prezentuje autorski cykl fotografii oraz Marcina Markowskiego, który stworzył wizualną ramę dla tytułowej „potencjalności”. Całość dopełnia otwarta narracja historyczna.

Artyści:
Michał Sita – artysta, fotograf dokumentalista, antropolog. Członek zarządu Fundacji PIX.HOUSE. Laureat nagrody Izabella za najwybitniejsze wydarzenie muzealne w Wielkopolsce w 2014 roku za album archiwalnych fotografii z poznańskiego ogrodu zoologicznego: „Wiesław Rakowski. Fotografie 1924-1939”.
Marcin Markowski – artysta, grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i asystent w Pracowni Plakatu prof. zw. Grzegorza Marszałka na UAP. Laureat nagród min. na 15. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego Rzeszów 2015; European Design Awards w Wiedniu 2016.

• zobacz więcej informacji o Brama Poznania ICHOT
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.