Pogoda jutro Pogoda Poznań
2718
20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze
WYSTAWA
trwa od Niedziela, 2017.05.21 do Czwartek, 2017.08.31
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu otwiera nową wyjątkową ekspozycję. "20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze" to opowieść o bogatej we wrażenia archeologicznej przygodzie kontynuowanej (z jedną przerwą) od 1987 roku! Otwarcie wystawy w Noc Muzeów, 20 maja o godzinie 18.00.

Przez dwie dekady w cieniu najstarszej piramidy świata zespół badaczy pod kierownictwem profesora Karola Myśliwca miał godną pozazdroszczenia okazję do eksploracji grobów egipskich możnych. Wśród nich znalazł się wezyr o trzech imionach (Fefi, Unsi-ach, Merefnebef) pochowany nieopodal słynnej schodkowej piramidy z 2650 r. przed Chr.

Od 20 maja można podziwiać w Muzeum Archeologicznym egipskie artefakty i niezwykle barwne fotogramy związane z wykopaliskami!

Edukatorzy MAP przygotowali także nie lada gratkę dla najmłodszych. Do dyspozycji milusińskich oddana zostanie jedna z sal wystawy czasowej. Czeka też bogaty interaktywny program: rekonstruowane stroje, piękne egipskie fryzury i wiele innych atrakcji, które przetestuje każdy z przybyłych gości!

Sakkara to miejsce szczególne! Na północ i południe od wspomnianego schodkowego grobowca Dżosera, drugiego władcy III dynastii, rozciąga się największa nekropola starożytnego Egiptu - cmentarz miasta Mennefer czyli Memfis. Nieopodal tradycyjnej stolicy Kraju nad Nilem położo­nej na zachodnim brzegu rzeki, polska misja archeologiczna pod kierunkiem profesora Karola Myśliwca podjęła w 1987 r. badania po zachodniej stronie piramidy. Był to obszar zapomniany dotychczas przez archeologów. W 1996 r. po przerwie wznowiono prace i odkry­to tu wspomniany grobowiec wezyra Merefnebefa.

• zobacz więcej informacji o Muzeum Archeologiczne
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.