Reklama
Reklama

Fundacja Malta wygrała w sądzie z Ministerstwem Kultury i ma dostać 300 tysięcy zł. W tle "Klątwa", która miała obrażać uczucia religijne

Wszystko zaczęło się w 2017 roku.

3 lata temu podczas Malta Festiwal Poznań kuratorem wydarzenia był Oliver Frljić, chorwacki reżyser spektaklu "Klątwa" uznanego przez środowisko katolickie za bluźnierczy. Właśnie tego roku festiwal miał otrzymać od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 tysięcy złotych dotacji, podpisano nawet umowę w tej sprawie, ale ostatecznie, po oburzeniu środowiska katolickiego Ministerstwo postanowiło wstrzymać wypłatę środków.

Sprawa trafiła do sądu w 2018 roku, a w kwietniu 2019 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok korzystny dla Fundacji Malta. Ministerstwu nakazano wypłacenie 300 tysięcy złotych zaległej dotacji wraz z odsetkami. Resort złożył jednak apelację w tej sprawie. - Sąd Apelacyjny w Warszawie dnia 8 lipca 2020 roku na posiedzeniu niejawnym zdecydował o jej oddaleniu. Wyrok Sądu Apelacyjnego kończy postępowanie przed tym sądem i nie zostanie już w tym sądzie w toku obecnego postępowania wydane inne rozstrzygnięcie - informuje Fundacja Malta. - Sprawa ta ma charakter precedensowy, ponieważ jest to pierwsza sprawa w Polsce, w której zdecydowano się nie przyznać dotacji celowej ze względu na konkretnego artystę. Wskazać należy, że Konstytucja RP gwarantuje każdemu wolność twórczości artystycznej i korzystania z dóbr kultury. W Polsce finansowanie kultury opiera się głównie na środkach krajowych, w związku z tym nieprzyznanie dotacji może być uznane za tzw. miękką cenzurę. Polega ona na tym, że wywiera się presję na artystach, aby zrezygnowali z pewnego działania, np. wystawienia sztuki. Pomimo tego, że w wyroku tym uznano, że doszło do naruszenia jedynie zobowiązań umownych, to należy wskazać, że kultura powinna być finansowana niezależnie od tego jaka sztuka jest wystawiana oraz jaki artysta będzie występował bądź wspierał instytucję kultury - dodaje.

- Cieszy nas ogromnie wygrana Festiwalu Malta w Sądzie Apelacyjnym! My chcieliśmy zawsze tylko: prawa i sprawiedliwości... i tak się stało. Trzy lata walczyliśmy z cenzurą prof. Piotra Glińskiego, którego "jedyna słuszna" ideologia doprowadziła do niepotrzebnych kosztów procesu, odsetek, dwuletniego zaangażowania sądów i pracy wielu ludzi. Jeszcze raz dziękujemy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr. Piotrowi Kładocznemu, dr Katarzynie Wiśniewskiej oraz mecenasowi Adamowi Klepczyńskiemu za nieocenione wsparcie a także mecenasom dr. Wojciechowi Marchwickiemu i Przemysławowi Tacijowi z kancelarii Hogan Lovells, którzy reprezentowali Fundację Malta pro bono. Dziękuję też publiczności oraz artystom za gest solidarności z Maltą. W 2017 roku Mariusz Wilczyński zainicjował pospolite ruszenie w świecie sztuki, Aukcję na rzecz Festiwalu Malta, drugim poruszającym gestem była zakończona sukcesem akcja crowdfundingowa "Zostań Ministrem Kultury" - komentuje Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro