Reklama
Reklama

Od czwartku zmiany w kontroli ruchu drogowego: zobacz, co się zmienia!

fot. MSWiA
fot. MSWiA

Zmiany to nowe obowiązki dla kierowców i nowe uprawnienia dla policjantów.

7 listopada, a więc w czwartek, w życie weszło rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. - W rozporządzeniu zachowano większość obecnie obowiązujących przepisów dotyczących kontroli ruchu drogowego. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. Policji. Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. W akcie prawnym zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego - informuje MSWiA.

Jak precyzuje policja, oznacza to, że "kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy". Obowiązuje to w przypadku zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

- Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość - zauważają funkcjonariusze.

Zgodnie z rozporządzeniem policjant będzie mógł wpuścić do radiowozu kierowcę, który będzie chciał np. zapłacić mandat za pomocą karty płatniczej. Ważna zmiana to również zniesienie konieczności legitymowania się każdemu kierowcy podczas szybkich testów trzeźwości.

- Od czwartku do kontroli będą mogli, tak jak obecnie, zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska - wyjaśnia MSWiA.
To nie koniec zmian. Od 1 stycznia 2020 roku policjanci będą sprawdzać stan licznika auta. - Będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji. Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika - podaje policja.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
3.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro