Reklama

Plac Wiosny Ludów w końcu się zmieni? Miasto ogłosi konkurs

fot. Google Street View

To jedno z najmniej reprezentacyjnych miejsc w centrum Poznania.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, już w przyszłym miesiącu dawny szpital przy ulicy Szkolnej, w sąsiedztwie Starego Rynku, zacznie się zmieniać w Centrum Senioralne. Miasto chce "przy okazji" ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania placu Wiosny Ludów znajdującego się po sąsiedzku.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Plac Wiosny Ludów to dziś zaniedbany skwer, prywatny parking na "klepisku" i kilka budek z jedzeniem. Od lat nie wygląda dobrze i od lat mówi się o konieczności zaprowadzenia tu porządku. Tak było już w 2004 roku, a później w 2016. Wówczas miasto wznowiło procedurę planistyczną zapowiadając, że po konsultacjach z mieszkańcami przygotowany zostanie projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z informacji GW wynika, że problemem jest przede wszystkim własność gruntów. Plac jest podzielony na wiele działek, które mają różnych właścicieli. Miejscy urbaniści chcieliby, aby na terenie dzisiejszego parkingu i terenu położonego bliżej Kupca Poznańskiego powstał miejski plac z prawdziwego zdarzenia. Na terenie powyżej parkingu mógłby natomiast powstać zupełnie nowy budynek. Chętny do budowy jest Ataner, który jest właścicielem gruntów na tym obszarze. Jak podaje Wyborcza, urbaniści zakładają, że zmieni się tutaj układ komunikacyjny. Kierowcy z ulicy Święty Marcin mieliby dostać się na ul. Krysiewicza nie obok Kupca Poznańskiego (jak dziś), a ulicami Wysoką i Szymańskiego. Przy Kupcy poruszaliby się jedynie piesi i tramwaje.

Miasto chce ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania placu jeszcze przed uchwaleniem miejscowego planu. W konkursie udział mają wziąć studenci, którzy wskażą, co mogłoby tu powstać.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro