Reklama
Reklama

Koniec z marnowaniem żywności? Sklepy będą musiały przekazywać ją na cele charytatywne

fot. Jelmer Rozendal/freeimages.com
fot. Jelmer Rozendal/freeimages.com

Polski rząd usiłuje walczyć z problemem marnowania żywności.

Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Zgodnie z nią żywność, która nie nadaje się do sprzedaży np. ze względu na zbliżający się termin przydatności do spożycia lub na wady wyglądu tej żywności albo jej opakowań, powinna być przekazywana organizacjom pozarządowym.

- Podmiotem obowiązanym do zawarcia umowy będzie sprzedawca żywności prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze w zakresie sprzedaży żywności w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2, w której przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50% przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Wybrane organizacje muszą spełniać odpowiednie wymagania, m.in. prowadzić działalność charytatywną. Handlowcy muszą podpisać umowy w ciągu 5 miesięcy od wejścia przepisów w życie, inaczej zapłacą 5 tysięcy złotych kary. Wyjątkiem będzie sytuacja gdy uda się udowodnić, że na terenie danego powiatu nie działa odpowiednia organizacja pozarządowa.

Za każdy kilogram zmarnowanej czy wyrzuconej żywności sklepy zapłacą 10 groszy kary.

Co ważne, po dwóch latach obowiązywania ustawy przepisy będą obejmować już tylko placówki powyżej 400 metrów kwadratowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro