Skrzynka, która może uratować życie - automatyczne defibrylatory AED już w Poznaniu

Urzędnicy wdrażają innowacyjne rozwiązanie, polegające na skojarzeniu automatycznego defibrylatora AED z systemem szybkiego reagowania.

Defibrylator służy do ratowania życia osoby, u której doszło do zatrzymania krążenia. Jego użycie oznacza, że sytuacja jest poważna i wymaga szybkiego przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy systemu, dzięki któremu włączenie urządzenia automatycznie daje sygnał do wysłania karetki. Ma to skrócić czas akcji ratowniczej. Dokładnie chodzi o połączenie za pomocą łączy GPRS-owych wszystkich skrzynek. Te łącza przesyłają dane do chmury. Chmura w sposób szybki i automatyczny przesyła do pogotowia ratunkowego taką informację - do dyspozytora, który jest w stanie dalej ją dystrybuować - mówi Mateusz Kierepka, wykonawca systemu.

Samo jego wyciągnięcie będzie skutkowało już wysłaniem zespołu - zanim jeszcze zostanie zebrany pełen wywiad. Czyli nie ograniczamy czasu zadysponowania zespołu - tłumaczy Aleksander Pawlak, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Użycie automatycznego defibrylatora AED nie wymaga specjalistycznej wiedzy i na pewno nie zrobi nikomu krzywdy. Urządzenie jest tak skonstruowane, że jeżeli nie ma konieczności wyładowania- czyli wykonania tej defibrylacji to urządzenie nie zadziała. Ono powiadomi nas, że nie ma takiej konieczności, nie ma takich wskazań - zapewnia Marcin Zieliński, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Na terenie powiatu poznańskiego funkcjonuje ich około siedemdziesięciu. Nowy system na początek obejmuje trzy - w Urzędzie Marszałkowskim, Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro