Reklama

150 000 osób nie chce, by za lekcje religii płaciło państwo. Rząd jest na NIE

fot. Jacek Bednarczyk/PAP
fot. Jacek Bednarczyk/PAP

Między innymi Jacek Jaśkowiak poparł akcję "Świecka szkoła", której organizatorzy domagają się zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii odbywających się w szkołach. Pod obywatelskim projektem ustawy podpisało się ponad 150 tysięcy osób. Rząd wypowiada się o projekcie negatywnie.

W maju rozpoczęło się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakładającym zniesienie finansowania religii z budżetu państwa. Pomysłodawcy akcji przyznawali, że nie chodzi o to, by religia stała się przedmiotem nieobowiązkowym (tak jest już obecnie). Najważniejsze jest sprawienie, aby państwo nie finansowało lekcji religii odbywających się w szkołach. Rocznie kosztuje to nawet 1,4 miliarda złotych (chodzi o wynagrodzenie dla nauczycieli). Lekcje mogłyby się odbywać, ale miałyby być finansowane przez rodziców lub związki wyznaniowe. Dodatkowym argumentem jest fakt, że w trakcie cyklu nauki uczeń spędza na lekcjach religii więcej czasu niż np. na biologii, geografii, historii czy fizyce.

Aby Sejm zajął się obywatelskim projektem ustawy, konieczne było uzbieranie 100 tysięcy podpisów pod projektem. W sumie pomysłodawcom udało się uzbierać ponad 150 tysięcy podpisów. Akcję w Poznaniu poparł m.in. prezydent naszego miasta Jacek Jaśkowiak.

Pod koniec stycznia w sprawie obywatelskiego projektu zajęła Rada Ministrów. Proponowane zmiany oceniono negatywnie. - Odnosząc się do wprowadzenia zasady mówiącej, że decyzja o udziale w lekcjach religii należałaby wyłącznie do uczniów, rząd podkreśla, że może to stanowić istotne naruszenie praw rodziców - czytamy w komunikacie Rady Ministrów. - Kolejna kwestia dotyczy wprowadzenia zakazu finansowania lekcji religii ze środków publicznych. Według rządu, finansowanie zajęć z religii przez kościoły lub inne związki wyznaniowe, czyli praktycznie przez rodziców, którzy są członkami tych wspólnot, byłoby naruszeniem dwóch konstytucyjnych zasad: wolności religii i bezpłatności nauki.

28 stycznia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu. Początkowo klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o odrzucenie projektu, z czego ostatecznie się wycofał. Jak zaznaczono, wniosek wycofano nie ze względu na to, że PiS zaczął go popierać, ale po to, by mógł przejść procedurę legislacyjną. Ostatecznie projekt skierowano do dalszych prac w komisji.

Więcej w Otwartej Antenie o 20.35 w Telewizji WTK.

Czy jesteś za finansowaniem z budżetu państwa lekcji religii w szkołach?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro