Reklama
Reklama

Przebudowa starego Poznania Głównego do 2019 roku?

fot. Xcity Investment
fot. Xcity Investment

Od lat ważą się losy starego budynku Poznania Głównego. Jak udało nam się dowiedzieć, znanych jest coraz więcej szczegółów na temat inwestycji.

Biura, hotel, a także przestrzeń dla pasażerów - o tym, że właśnie takie funkcje mają się znaleźć w budynku starego Poznania Głównego PKP informowały już wiele miesięcy temu. Do tej pory jednak powtarzano, że rozmowy z miastem cały czas trwają, a tym samym nie można zdradzić więcej szczegółów na temat planowanych prac czy ewentualnego projektu budynku.

Jak się okazuje, od pewnego czasu w internecie pojawiają się doniesienia o tym, że projekt budynku jest już gotowy. Takie wrażenie można też odnieść wchodząc na stronę internetową Xcity Investment, spółki PKP zajmującej się nieruchomościami. - Zagospodarowanie starego dworca kolejowego Poznań Główny to ostatni etap inwestycji deweloperskiej zapoczątkowanej na terenie stacji w 2011 roku. Projekt obejmie istniejący budynek oraz znajdujący się bezpośrednio za nim teren pomiędzy układem torowym. Inwestycja zakłada powstanie zabudowy biurowej oraz hotelu wraz uzupełniającą funkcją handlowo-usługową. Na dolnym poziomie starego dworca przywrócone zostaną również funkcje pasażerskie. Zgodnie z wymaganiami konserwatora zabytków odtworzona zostanie historyczna fasada budynku dworca - czytamy na portalu.

Dodatkowo umieszczono tu także pewne liczby. Wskazano na teren inwestycji (1,57 ha), powierzchnię komercyjną GLA (46 000 m2), szacunkową wartość projektu (96 mln euro) oraz przewidywany termin zakończenia prac (2019 rok). Nie zabrakło też wizualizacji budynku - z odtworzoną ścianą frontową i szklanymi elementami unoszącymi się powyżej dachu dotychczasowego dworca.

Monika Grobelska z Xcity Investment wyjaśnia, że do wizualizacji nie można obecnie przywiązywać wagi. - Kształt projektu jest już mniej więcej znany, ale ewoluował on w trakcie rozmów na temat koncepcji. Dlatego ta wizualizacja nie jest aktualna - tłumaczy. Równocześnie Grobelska zaznacza, że cały czas trwają rozmowy na linii PKP - miasto w sprawie obiektu.

Tomasz Lisiecki, prezes TriGranit Polska tłumaczy, że rzeczywiście rozmowy trwają. - Cały czas prowadzone są rozmowy pomiędzy Miastem i PKP. Dotyczą m.in. kwestii tego ile kas biletowych ma się znaleźć w budynku, a na ten temat głos muszą zabrać również przewoźnicy. Rozważane są także kwestie dotyczące wielkości powierzchni biurowej. Kluczowa będzie tu sytuacja rynkowa związana z najmem biur w tej części Poznania. Budynek stawia się przecież po to, by go zapełnić. Istotne są również kwestie komunikacyjne w przestrzeni publicznej.

Za budynkiem starego dworca mają powstać zupełnie nowe obiekty. - Inwestycja ma być etapowana tak, by można było budować kolejne obiekty w zależności od zapotrzebowania. Istotne są także kwestie dojazdu, a ten może się odbywać jedynie od strony placu Dworcowego. Wszystkie kluczowe kwestie muszą być uzgodnione. Bez tego nikt nie podejmie się rozpoczynania inwestycji.

Pasażerowie wciąż czekają na kładkę nad peronami 4-6, po której będzie można się dostać do nowego Poznania Głównego. - Rozważane są różne opcje. Być może w trakcie remontu peronów 4-6 przeprowadzanego przez PKP PLK (jest planowany na przyszły rok - przyp.red.) wykonane zostaną nasz prace związane z budową kładki. Przeprowadzimy tę część inwestycji, która wymaga robót ziemnych, by później nie trzeba było rozkopywać nowych peronów - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro