Reklama
Reklama

Arcybiskup odwiedził remontowany budynek po VIII LO: modernizacja za 10 mln zł

fot. czytelnik
fot. czytelnik

W poniedziałek w budynku po VIII LO przy ulicy Głogowskiej, który kilka lat temu został odzyskany przez Archidiecezję Poznańską, pojawił się arcybiskup Stanisław Gądecki. Obiekt jest obecnie remontowany, a od 1 września funkcjonować tu będzie publiczne katolickie gimnazjum. Koszt modernizacji to około 10 mln złotych.

Decyzja o przenosinach VIII LO do innego budynku zapadła w 2011 roku. Kuria zażądała wtedy zwrotu odzyskanego po latach budynku. Liceum funkcjonowało przy ul. Głogowskiej tylko do końca roku szkolnego 2013/2014, a następnie przeniosło się na ulicę Hipolita Cegielskiego.

Do sytuacji z budynkiem VIII LO wrócił w swoim liście do arcybiskupa Gądeckiego prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (chodzi o list w sprawie uregulowania spraw majątkowych pomiędzy Kościołem i Miastem - więcej TUTAJ). - Faktem jest, iż Archidiecezja Poznańska odzyskała na drodze prawnej nieruchomości utracone w czasach stalinowskich, w których przed II wojną światową ks. dr Czesław Piotrowski prowadził renomowane szkoły - wyjaśnia ks. prałat dr Ireneusz Dosz, Kanclerz Kurii. - Jednakże raport całkowicie pomija fakt, iż już za kilka tygodni, to jest 1 września 2015 r. w odzyskanym budynku przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu zostanie uruchomiona publiczna (nieodpłatna) szkoła - Katolickie Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki - dodaje.

Zdaniem ks. Dosza "szkoła ta podobnie jak inne tego rodzaju katolickie placówki będzie służyła poznańskiej młodzieży, jako przejaw realizacji zadań społecznych Kościoła w sferze oświatowej".

W poniedziałek remontowany obecnie budynek odwiedził arcybiskup Stanisław Gądecki. Wiadomo, że koszty remontu to około 10 milionów złotych. Pieniądze pochodzą "w całości ze środków własnych Archidiecezji Poznańskiej".

Oficjalne otwarcie szkoły w nowym budynku odbędzie się właśnie 1 września. Utworzone tu zostaną cztery klasy pierwsze po około 26 osób każda. Szkoła nie prowadzi rekrutacji elektronicznej - kandydaci muszą odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Wśród wymaganych dokumentów ucznia wymienia się m.in. świadectwo szkolne, odpis aktu urodzenia oraz opinię księdza proboszcza. Do szkoły przyjęci mogą zostać jedynie uczniowie z minimum dobrym zachowaniem i średnią ocen powyżej 4,0. - Pierwszeństwo przyjęcia może mieć Rodzeństwo Uczniów i Absolwentów Szkoły oraz Kandydaci zaangażowani w działalność duszpasterską swojej parafii - zaznaczono w warunkach rekrutacji na rok szkolny 2015/2016.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro