Reklama
Reklama

Egzoszkielet z Poznania ułatwi życie osobom niepełnosprawnym?

Tak wygląda prototyp egzoszkieletu
Tak wygląda prototyp egzoszkieletu

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej zaprezentowali we wtorek rewolucyjne urządzenia, które mogą w znacznym stopniu ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową. Jednym z projektów jest egzoszkielet, dzięki któremu osoby dziś poruszające się na wózku inwalidzkim będą mogły samodzielnie chodzić. Aby urządzenia trafiły do potrzebujących, potrzebne są pieniądze.

We wtorek w Poznańskim Parku Naukowo Technologicznym naukowcy z Zespołu Inżynierii Biomedycznej i Biocybernetyki Politechniki Poznańskiej zaprezentowali urządzenia, które stworzyli. To m.in. egzoszkielet mający docelowo umożliwić chodzenie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. - Egzoszkielet faktycznie pozwala osobom niepełnosprawnym chodzić. Osoby niepełnosprawne będą mogły porzucić wózki inwalidzkie i "przesiąść" się do takiego urządzenia. Ale jeszcze trochę drogi przed nami - mówi Rafał Kabaciński, jeden z twórców urządzenia. - Osoba niepełnosprawna będzie mogła korzystać z takiego urządzenia przez wiele godzin. W tej chwili jest on sterowany z komputera zewnętrznego ze względów bezpieczeństwa, ale cały system sterowania znajduje się na komputerze pokładowym w egzoszkielecie - dodaje.

Inne urządzenie to "proteza" dłoni wykorzystująca autorski system sterowania sygnałami mięśniowymi. Po założeniu "protezy" ze sztuczną dłonią na rękę, może się ona poruszać jak ludzka dłoń dzięki odczytywaniu aktywności mięśni przedramienia. Wszystko dzięki opasce wyposażonej w specjalne wzmacniacze elektromiograficzne. - Chcielibyśmy, aby nasz zespół był w stanie dostarczyć na rynek technologię, która pozwoli na pomaganie osobom z dysfunkcjami ruchowymi lub stworzyć produkt, który będzie mógł być wykorzystany przez nas wszystkich, tak jak np. nasza technologia sterowania sygnałami mięśniowymi - wyjaśnia Tomasz Mańkowski z Zespołu Inżynierii Biomedycznej i Biocybernetyki Politechniki Poznańskiej.

Aby niepełnosprawni mogli korzystać z takiego rozwiązania, niezbędne jest uzyskanie partnera zainteresowanego finansowaniem produktów. - Jeśli uda nam się zdobyć odpowiednie finansowanie i odpowiednio szybko wprowadzić produkt na rynek, będziemy w stanie zaoferować osobom, które mają problemy z chodzeniem urządzenie, które zrewolucjonizuje ich życie - dodaje Mańkowski.

Firmy zainteresowane finansowaniem takich projektów, wciąż są poszukiwane. W ich znalezieniu pomaga m.in. Poznański Park Naukowo Technologiczny. - Z jednej strony to jest branża medyczna, a więc coś, co może potrzebować każdy. Z drugiej strony to technologie bardzo szybko rozwijające się, a więc elektronika. To też powoduje, że inwestorzy są zainteresowani takimi produktami - mówi Jan Chełkowski z Działu Transferu Technologii PPNT.

Dziś trudno odpowiedzieć na pytanie, ile może kosztować wyprodukowanie takiego egzoszkieletu. Naukowcy pracują bowiem nad prototypami. Kwestią czasu pozostaje jednak to, kiedy takie rozwiązania staną się ogólnodostępne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro