Reklama
Reklama

Światowe media o wyborach w Polsce: Polacy chcą zmian

fot. Bartłomiej Zborowski/PAP
fot. Bartłomiej Zborowski/PAP

Wybory w Polsce są szeroko komentowane również w zagranicznych mediach. Światowe media piszą o dużej zmianie w polityce, ale przestrzegają też przed prawicowym radykalizmem, który może skierować polską politykę na drogę Węgier.

Według sondaży wyborczych niedzielne wybory wygrał Andrzej Duda. Taka zmiana nie umknęła uwadze światowych mediów, które piszą o radykalnej zmianie w Polsce. O konserwatywnym skręcie pisze między innymi BBC News, które wskazuje na źródło sukcesu Andrzeja Dudy - Polska powoli dogania Europę Zachodnią, ale bezrobocie wśród młodzieży jest wciąż wysokie, a Polacy lepiej zarabiają w Wielkiej Brytanii lub Niemczech. Wielu Polaków nie odczuwa korzyści z 25 lat wolności, a Andrzej Duda odpowiada na ich problemy. Brytyjscy dziennikarze piszą też, że prezydent w Polsce ma ograniczone możliwości, ale jest zwierzchnikiem sił zbrojnych oraz ma prawo wetowania ustaw.

Najbardziej radykalni są włoscy dziennikarze. O szoku w Europie pisze wprost La Repubblica, która nazywa środowisko Andrzeja Dudy nacjonalistycznym, rusofobicznym i pchającym Polskę w kierunku Węgier Victora Orbana. O zwycięstwie ultranacjonalisty pisze też mediolańska Corriere Della Sera, która zauważa, że zwycięstwo Andrzeja Dudy to ostrzeżenie dla rządzącej Platformy Obywatelskiej - Zwycięstwo nacjonalistycznego kandydata to sygnał dla rządzącej od 2007 roku Platformy Obywatelskiej, że pomimo wzrostu gospodarczego, wielu Polaków odczuwa wzrost nierówności - piszą włoscy dziennikarze.

Mniej emocjonalnie wypowiadają się niemieccy dziennikarze, którzy zwracają przede wszystkim uwagę, że zwycięstwo Andrzeja Dudy jest problemem dla Platformy Obywatelskiej, która w jesiennych wyborach ponownie zmierzy się z Prawem i Sprawiedliwością - Platforma Obywatelska rządzi Polską od ośmiu lat, a porażka Komorowskiego w starciu z Dudą może być dużym utrudnieniem dla PO w jesiennych wyborach parlamentarnych - czytamy w internetowym wydaniu Der Spiegel.

Podobną opinie możemy przeczytać w poniedziałkowym Le Monde. Francuscy dziennikarze piszą, że Polacy po ośmiu latach wybrali zmianę, a prawdziwy test czeka Platformę jesienią. O chęci zmian pisze też amerykański The New York Times - Polscy wyborcy pragną zmian i odrzucili zarzuty prezydenta Komorowskiego, że wybór Andrzeja Dudy zagrozi relacjom Polski z Niemcami i Unią Europejską.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
14.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro